17 Ekim Dünya Astsubaylar Günü.

Türk Silahlı Kuvvetleri’nde astsubay olarak görev yaptıktan sonra emekli olan Yüksel Binici’nin girişimleri sonucunda Türkiye tarafından Dünya’ya kazandırılan ve çeşitli etkinliklerle anılan Dünya Astsubaylar Günü’nün amacı nedir? Neden böyle bir gün var? Yazımızda.

17 Ekim tarihi Dünya Astsubaylar Günü olarak bilinmekte. Bugün internette kullanıcılar en çok Dünya Astsubaylar Günü’nü soruşturuyor. 19 Mart 2012 yılında kabul edilerek her yıl düzenli olarak kutlanmaya başlanan Dünya Astsubaylar Günü Türkiye Emekli Astsubaylar Derneği Genel Merkez Yönetim Kurulunun Basın yayın ve tanıtımdan sorumlu Genel Başkan Yardımcısı olan Yüksel Binici’nin teklifi sonrasında kararlaştırıldı.

Dünya Astsubaylar Günü, Türk Silahlı Kuvvetleri’nde (TSK) astsubay olarak görev yaptıktan sonra emekli olan Yüksel Binici’nin girişimleri sonucunda her yıl 17 Ekim’de kutlanmaya başlandı. Derneğin Genel Başkan Yardımcısı Binici, 13 Mart 2012 yılında düzenlenen toplantıda 17 Ekim tarihlerinin Dünya Astsubaylar Günü olarak kutlanması için sunduğu teklif kabul edilmişti. Bunun üzerine ülkemizde her yıl 17 Ekim Dünya Astsubaylar Günü olarak kutlanıyor.

Yüksel Binici Kimdir?

Yüksel BİNİCİ 1968 yılında Adana doğumludur. 1986 yılında K.K.K Astsubay Sınıf Okulunu bitirdi ve TSK’da göreve başladı. 1998 yılında Anadolu üniversitesi İktisat Fakültesini bitirdi. 21 yıl Astsubay olarak görev yaptıktan sonra 2009 TSK’dan emekli oldu ve aktif siyasete başladı. 2011 – 2015 Ülke genelinde 98 şubesi bulunan TEMAD‘da (Türkiye Emekli Astsubaylar Derneği’nde) 3 Dönem Genel Başkan Yardımcılığı yaptı. Şubat 2017 tarihinde Siyasette ve Ekonomide Vizyon 2023 Dergisi Genel Koordinatörü olmuştur. Evli ve iki çocuk babasıdır.

Dünya Astsubaylar Günü’nün amacı nedir?

17 Ekim Dünya Astsubaylar Günü İlk olarak 2012 yılında kutlanmaya başlandı. 17 Ekim Dünya Astsubaylar Günü’nün amacı dünyada ve Türkiye’de çalışan ve emekli olan astsubayların yılda bir gün de olsa kendilerini özel hissetmelerini ve tüm gayretlerini sarf ettikleri, adeta hayatlarını adadıkları mesleklerinin toplum tarafından önemsendiğini görmelerini, meslektaşlarını mesleklerine bağlılığını, kendilerine olan güvenlerin artırılmasını ve yalnız olmadıklarını hatırlatmak.

Birçok kurum ve kuruluşun kutlanacak günler listesinde bulunan Dünya Astsubaylar Günü, yabancı ülke Büyükelçi ve Askeri ataşelerinin, siyasi liderlerin, hükümet temsilcilerinin ve astsubayların katılımı ile her yıl geleneksel halde kutlanan bir olmuştur.

Bir Cevap Yazın