31 Ekim Dünya Tasarruf Günü ve Tasarruf Yapmanın 10 Yolu

Dünya Tasarruf Günü ilk olarak 31 Ekim 1924 tarihinde kutlandı ve o gün bugündür tüm Dünya ekonomilerinin en önemli konu başlıklarından biri ‘tasarruf’ ama nasıl yapacaksınız? Tasarruf edebilmek için 10 kolay yolu sizler için açıklıyoruz.

Bireyler için olduğu kadar ülke ekonomilerinin de en önemli gündem maddesi olan ‘tasarruf’ kavramı, 31 Ekim 1924 itibariyle tüm dünyada kutlanmaya başladı. 1924 yılında World Savings Banks Institute (WSBI-Dünya Tasarruf Bankaları Enstitüsü) adlı bir enstitünün kurulmasının ardından her yıl 31 Ekim, Dünya Tasarruf Günü olarak kutlanmakta…

Tasarrufu toplumların hayatına yerleştirebilmek için 1935 yılında bazı Türk bankaları, 1924’te Birinci Uluslararası Tasarruf Kongresi’nde kabul edilen 31 Ekim gününü, Uluslararası Tasarruf Günü olarak kabul etmişlerdir.  

Dünya Tasarruf Günü, insanları birikimlerini yastık altından çıkartıp bir bankada değerlendirme fikriyle tanıştırmak amacıyla ortaya çıktı. 

İnsanı zenginliğe götürecek yolculuk, kumbaraya atılan ilk bozuk para ile başlar. Muhtemelen daha önce hiç duymamış olsanız da 31 Ekim, Dünya Tasarruf Günü olarak kutlanmaktadır. Tasarruf etmenin insanlar ve ülke ekonomileri için ne kadar önemli olduğunu vurgulamak amacıyla 1924 yılında World Savings Banks Institute (WSBI-Dünya Tasarruf Bankaları Enstitüsü) adlı bir enstitü kurulmuştur. O tarihten bu yana da Dünya Tasarruf Günü’nün kutlanması bir gelenek halini almıştır. 

1924 yılında ilk Dünya Tasarruf Günü’nü düzenleyen insanların kafasında tasarruf kavramı net bir tanıma sahipti: Tasarruf, hem ülkenin hem de o ülke insanlarının ulaştığı olgunluğun bir göstergesiydi. O yıl Milano’da gerçekleştirilen ilk Uluslararası Tasarruf Kongresi’nin sonunda 31 Ekim günü “Dünya Tasarruf Günü” adıyla, dünyanın her yerinde, tasarrufun teşvik edilmesine adanmış bir gün olarak kabul edildi. Tasarrufun teşvik edilmesi konusunda mevduat bankaları; okullar, kültür-spor kuruluşları, sivil toplum örgütleri ve din adamlarının da desteğini alarak çalışmalarını yürüttüler. 

O zamanlarda tasarruf konusunda sergilenen örneklerden bazılarında, para biriktirmenin daha yüksek yaşam standartlarına ulaşmak ve ülke ekonomisini güvence altına almak için bir araç olduğu fikri ön plana çıkıyordu. Almanya gibi diğer bazı ülkelerde ise, insanların tasarrufa olan inancının yeniden tesis edilmesi gerekiyordu. Zira bu insanlar 1923 yılında Almanya’nın gerçekleştirdiği parasal reform sonrasında neredeyse her şeylerini kaybettiklerinden, tasarruf düşüncesi akıllarından bile geçmiyordu.  

Dünya Tasarruf Günü kutlamaları için çok çeşitli araçlar kullanılmıştır: posterler, konferanslar, broşürler, el ilanları, makaleler, koro şarkıları, reklamlar, eğitici ve tanıtıcı filmler. 1928 yılında Gino Valori ve Giuseppe Pietri tarafından bir Tasarruf Marşı bile bestelenmiştir. Okullarda tasarrufun teşvik edilmesine özel önem verilmiş ve bu amaçla tasarruf kampanyaları düzenlenmiştir. Tasarruf haftası boyunca çocuklara tasarruf etmenin erdemlerini öğretmeye yönelik özel kurslar düzenlenmiştir. Okullarda kumbaralar ve banka hesap cüzdanları dağıtılmıştır. Sonuç olarak, Dünya Tasarruf Günü’nün okullarda tasarrufu teşvik etme konusunda önemli bir etkisi olmuştur. 

WSBI’ın açıklamasında tasarruf, “ulusun ve sonuçta tüm insanlığın medeni gelişimi için her bir bireyin edinmesi gereken bir erdem ve alışkanlık” olarak tanımlanmıştır.  Okullar, geleceğin tüketicilerinin bilinçlendirilmesi konusunda en güvenilir alanlardan biridir. Tasarruf eğitimi parayı akıllıca harcamak ve geleceğe yönelik belirsizlik ve olumsuzluklara karşı hazırlıklı olmaktan ibaret değildir; tasarruf eğitimi aynı zamanda “paranın tasarruf edilmesinin önündeki tüm engel ve kötü alışkanlıklara karşı çıkmanın ve bunlarla mücadelenin” de anlatılmasıdır.

İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra kutlanmasına devam edilen Dünya Tasarruf Günü en popüler dönemini 1955-1970 yılları arasında yaşamıştır. Öyle ki bu günde yapılan kutlamalar bazı ülkelerde gelenek haline gelmiştir. 

Günümüzde, neredeyse banka hesabı olmayan kimsenin kalmadığı gelişmiş ülkelerde tasarruf eğitiminin işe yaramış olduğunu söyleyebiliriz. Artık hedef, tasarruf hesabı oranının bazı durumlarda nüfusun yüzde 10’unu bile bulmadığı gelişmekte olan ülkeler olmalıdır. Mevduat bankaları, yürütülecek çeşitli kampanyalar ve teşviklerle tasarrufun arttırılmasında önemli rol oynayacaklardır. 

Tasarruf neden önemlidir?

Başlangıçta çok basit gibi görünse de, bir tasarruf hesabına küçük miktarlarda para yatırarak para biriktirmenin iktisadi kalkınma ve kişisel refah üzerinde çok büyük etkisi vardır. Tasarruf, bireyleri hastalık, işsizlik ve buna benzer ekonomik zorluk dönemlerine karşı hazırlıklı tutar. Ekonominin bütünü için ise bankaların kredi vermelerini kolaylaştıran bir unsurdur. 

Finansal krizi de hesaba kattığımızda tasarruf, bugünün ihtiyaçlarını karşılarken gelecek nesillerin de sosyal ve ekonomik durumlarının güvence altına alınmasını sağlayan sürdürülebilir bir çözüm sunar.  

Nasıl tasarruf edebilirsiniz?

31 Ekim Dünya Tasarruf Günü’nde okullarda da işlenen bu kavram her ne kadar kulağa hoş gelse de bazı kişiler için ‘imkansız’ görülür. Hele ki gelir düzeyi düşük ise… Oysa tasarruf etmenin kolay yolları da var. İşte 10 pratik yöntem! Bugünden itibaren siz de başlayabilirsiniz.

1. Kumbaranız olsun

Çocukluğumuzun o hayvan figürlü ya da metal kumbaraları… Görüntüsüyle bile çocukları cezbeden en küçük tasarruf aracı. İster kumbara ister metal bir kutu… Bozuk paralarınızı ceplerinizde taşımayın, montlarınızın cebinde tutmayın. Atın kumbaraya! Ve bir gün kumbara dolduğunda ne kadar tasarruf ettiğinizi göreceksiniz. Hem böylelikle çocuklarınıza da örnek olacaksınız.

2. Damlaya damlaya göl olur

Gelirinizin tasarruf etmek için yeterli olmadığını mı düşünüyorsunuz? Ara sıra kenara atabileceğiniz 1 ya da 2 TL’niz yok mu? Tasarruf etmek için büyük rakamlara gerek yok. Siz küçük başlayın, yıl sonunda ne kadar iyi bir karar aldığınızı anlayacaksınız.

3. Mobil uygulamaları kullanın

Dijital çağ, tasarruf ederken de birçok kolaylık sağlıyor. Telefonunuza indirebileceğiniz birkaç aplikasyon sayesinde tasarruf etmeyi başarabilirsiniz. Instagram gibi sosyal medya hesapları üzerinden de tasarruf etmek mümkün! Instagram hesapları İlham verecek pek çok öneriyle dolu… BeZeroWasteGirl’ü ele alalım. Geri dönüşüm fikirleri için çok iyi bir Instagram hesabı. ‘Çöp’ olarak gördüğünüz pek çok şeyi yeniden hayata döndürebilirsiniz. Böylelikle tasarruf edebilirsiniz. Deneyin!

4. Maaş zamlarını hesaba katmayın

Maaşınıza yılda iki kez zam alıyorsunuz ve her zamdan önce kendinize tasarruf etmek için söz veriyorsunuz, öyle mi? Ama bir türlü de başaramıyorsunuz! Öncelikle alacağınız zammı unutun. Gün gelip maaşınızda ekstra bir para gördüğünüzde ise direkt banka hesabınıza aktarın. Bu artışı yok bilin! İlerde çok işinize yarayabilir. Ay başında mevcut paranızın bir kısmını birikim için kenara ayırabiliyorsanız, ne mutlu size! Ve çok darda kalmadıkça bunu harcamayın.

5. Bireysel emeklilik

Bankalardan herkes bireysel emekliliğe dair teklif alır. Belki şimdiye kadar gelirinizin yeterli olmadığını söyleyip konuyu kapattınız. Bireysel emekliliği hafife almayın, ileriki yaşlarda rahat bir emeklilik geçirin.

6. Kredi kartını dikkatli kullanın

Herkesin bir yoksa iki mi, hatta 3-4 kredi kartı var, öyle değil mi? Kredi kartınızı gerekli durumlarda kullanın, ödeyemeyeceğiniz borçlara girmek kredi sicilinizi zedeleyebilir. Ayrıca 2-3 ayda kapatabileceğiniz küçük borçlar için kredi kartı, ihtiyaç kredisinden daha ucuz bir opsiyon olabilir.

7. Aileniz için Bütçe

Şu altın kuralı hatırlatalım: Gelirinden az harca! Plansız yapılan her harcama, gelir-gider dengesinibozar. Aile bütçesi oluşturun. Bütçe hazırlarken de alt bütçeleri kalem kalem yazın. Böylelikle gelir-gider dengesini koruyabilirsiniz.

8. Hedef belirleyin

İyi bir yatırımın ilk kuralı, hedef ve amaçları belirlemektir. Yatırım yaparken de doğru finansal ürünü seçin, böylelikle zarar etmezsiniz. Birikim yapmanın altın kuralı, ihtiyaç ve istekleri ayırmaktır. Bu kurallara uyarsanız, daha fazla para biriktirebileceğinizi göreceksiniz.

9. Acil ödemelere öncelik verin

Zor durumda kalmamak için ödemelerinizde de bir kategorizasyona gidin. Hangi ödemeleriniz acil, hangileri için daha zamanınız var? Tabii ki öncelik acil olanlarda… Dikkat edin, siciliniz etkilenmesin.

10. Ev ekonomisi yapın

Eğer uzun süredir kullandığınız beyaz eşyalarınızı değiştirmek istiyorsanız, kesinlikle az enerji kullanan, çevreci ürünlere yönelin. Market alışverişine gitmeden önce bir liste hazırlayın, listenin dışındaki hiçbir şeyi almayın. Ayrıca marketlerin indirim dönemlerini takip edin. Pek çok ürünü çok hesaplı satın alabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın