Yapımları ile her zaman gündemde olan Acun Ilıcalı kimdir?

Türk televizyonlarının en beğenilen ve ilgi gören programlarının yapımcılığını ve sunuculuğunu yapan ve halk tarafından sevilen Acun Ilıcalı kimdir? Nerelidir? Kaç yaşında? Kiminle evli? gibi hakkında merak edilenleri sizin için örendik.

29 Mayıs 1969 tarihinde Erzurum’un Aziziye ilçesinden olan bir ailenin oğlu olarak Edirne’de doğmuştur. Annesi İlknur Ilıcalı kooperatifler il müdürüydü. Babasının Ergün Ilıcalı ise müteahhitti. Ömer Cenker Ilıcalı adında bir abisi vardır. Ağabeyinin okula gitmesini kıskandığı için 5 yaşında okula başlamıştır. O yüzden okulu hep oyun sandığını söylemiştir. 

İlkokul ve ortaokulu Edirne İstiklâl İlkokulu’nda okumuştur. 10 yaşında Kadıköy Anadolu Lisesi’ni kazanan ve anneannesinin yanına yerleşmiştir. Aile özlemi bu dönemde derslerini kötü etkilemiş daha sonra annesinin İzmit’e atanmasıyla ailesi İstanbul’a taşınmıştır. 

Lise döneminde derslerle arası iyi olmadığı için ders çalışsın diye odaya kapatılmıştır. Odaya kapatıldığında; kitaptaki harflerden lig kurup, onlara maç yaptırdığını söylemiştir. İstanbul Üniversitesi İngilizce öğretmenliği okumuş ancak okulu bitirememiştir. bu dönemde Babaanne ve dedesi trafik kazasında vefat etmiştir. 

Acun Ilıcalının İlk evliliği kiminle ve ilk eşi kim?

Seda Başbuğ ile 1988 yılında 19 yaşında evlenmiştir, 1993 yılında boşanmayla biten evliliğinden Banu adında bir kız çocuğu olmuştur. Eşi ve kendisi öğrenci olduğu için onlara babası bakmıştır. Evlendikten sonra bütün arkadaşlarının kendi evinde buluştuğunu bir gün yine arkadaşlarıyla buluştuğu akşam; evi polis bastığını, polislerin balkondan girdiğini ve evdekilerin oyun oynadığını görünce gittiklerini söylemiştir.

Acun ılıcalı ailesiyle yaşadığı dönemde; Babasının verdiği apartman aidatlarını harcadığını, eve gelen haciz kağıdının atıldığını ve bir gün televizyon izlediği sırada kapının açıldığını, haciz memurlarının gelip televizyonu alıp gittiklerini, televizyonu teslim ettikleri kişinin kendi takımının kalecisi olduğunu ve televizyonun bir saat sonra geri geldiğini söylemiştir. 

Babaanne ve dedesinden sonra anne, babasını da trafik kazasında kaybetmiştir. Bir gün anne ve babası, kızını da alıp, Bodrum’a doğru yola çıkmıştır. Balıkesir’de akşam saatlerinde babası sakin bir şekilde konvoyu sollarken bir anda karşısına 180 km hızla gelen bir araç çıkmış ve kafa kafaya çarpışmışlar. O anda babası Ergün Ilıcalı ve annesi İlknur Ilıcalı ölmüştür. Acun Ilıcanın kızının vücudunda 18 ayrı yerde kırık oluşmuştur.

Acun Ilıcalını anne ve aabasının ölümü sonrası depresyon dönemi nasıl geçti? 

Acun Ilıcalı, anne ve babasının ölüm haberinden sonra; depresyona girmiş, bir yıl boyunca evden çıkmamış ve eşinden boşanmıştır. 1994 yılında Bağdat caddesinde ağır bir motosiklet kazası geçirmiştir. Motosiklet kazasında sol kolu kırılmış, arkasında oturan arkadaşını kaybetmiştir. 36 dikiş atılan ameliyattan sonra sol koluna platin takılmıştır. 

Anne ve babasından kalanları iki yılda tüketmiştir. 1995 yılında Bağdat caddesine bir kot pantalon mağzası açmış fakat kısa sürede kapatmıştır. O dönemde hiç parası olmadığını ancak arkadaşları sayesinde parası olmadığını hissetmediğini söylemiştir. 

Acun Ilıcalı’nın televizyonculuk hayatı nasıl başladı?

Çocukluk arkadaşı Göktuğ Sevinçli’nin 1996 yılında Show Tv’de spor servisinde çalıştığını öğrenen Acun Ilıcalı onu aramış “Bizde Esatla beraber gelelim” cevabına Göktuğ Sevinçli’de “Gelin burası çok güzel” demesiyle İrfan Şahin’i ziyaret etmiştir. 

İrfan Şahin, onları o dönem spor müdürü olan İlker Yasin ile tanıştırmıştır. İlker Yasin, Acun Ilıcalı ve arkadaşının futboldan çok iyi anladığını muhabbet ederken anlamıştır. İlker Yasin, Acun Ilıcalı ve arkadaşının Show Tv’de çalışmasını istemiştir. Böylelikle Acun Ilıcalı stajyer kadrosunda Fenerbahçe taraftarı olmasına rağmen Beşiktaş muhabirliği ile başlamıştır.

İlk Yapımcılık Projesi Acun Firarda.

2002 yılında “Acun Firarda” adlı gezi-eğlence içerikli televizyon programının yapımcılığını ve sunuculuğunu yapmaya başlamıştır. Programda Acun Ilıcalı’ya kameraman Feridun, Çaykun Ertan ve Esat Yöntunç yardımcı olurken, Şebnem Schaefer‘de programın moda bölümü için ekipte yer almıştır. 2006 yılında program sona ermiştir.

Acun Medya ve Yapımları

2006 yılında “Acun Medya” adlı şirketi kurmuştur. 2004-2006 yılları arasında “Fear Factor” adlı korku-gerilim içerikli televizyon programının; 2007-2010 yılları arasında “Var mısın Yok musun” adlı yarışma içerikli televizyon programının; 2006 yılında “Survivor Türkiye” adlı yarışma içerikli televizyon programının yapımcılığını ve sunuculuğunu yapmıştır. 2007-2008 yılları arasında “Yoksa Rüya mı?” adlı aktüel içerikli televizyon programının; 2008-2014 yılları arasında “Söyle Söyleyebilirsen” adlı ses yarışması içerikli televizyon programının yapımcılığını yapmıştır. 

2009 yılında “Devler Ligi” adlı futbol içerikli televizyon programının; 2009 yılında “Yetenek Sizsiniz Türkiye” adlı yetenek yarışması içerikli televizyon programının; 2010-2011 yılları arasında “Yok Böyle Dans” adlı dans yarışması içerikli televizyon programının; 2011 yılında; “O Ses Türkiye” adlı ses yarışması içerikli televizyon programının yapımcılığını ve sunuculuğunu yapmıştır. 

İnternet ve Televizyon patronluğu

Çalışanlarıyla birlikte “Acunn.com” adlı portal internet sitesini kurmuştur. 2013 yılında Show Tv’den ayrılıp, Star Tv’ye geçmiştir. 2013 yılında; “3 Adam” adlı televizyon programının yapımcılığını yapmaya başlamış, çalışanlarıyla beraber “Sekiz.com” adlı giyim içerikli İnternet sitesini kurmuş, “MNG Shop” (yeni adıyla Shop90) adlı televizyon kanalına %40 ortak olmuş ve Doğuş Yayın Grubu ortaklığında “Tv8” adlı televizyon kanalını satın almıştır (%70 sahibi). 

2014 yılında; Star Tv’den ayrılmış ve “Ninja Warrior Türkiye“, “Para Bende“, “Hülya Avşar Show“, “Arda’nın Mutfağı“, “Aileler Yarışıyor”, “Ver Fırına“, “Kel Alaka“, “Akademi“, “Ütopya” adlı televizyon programlarının; 2015 yılında “Rising Star Türkiye“, “İşte Benim Stilim” adlı televizyon programlarının yapımcılığını yapmıştır. 2016 yılında “İşte Benim Stilim Ünlüler” adlı yarışma programının yapımcılığını yapmaya başlamıştır.

2008 yılında ilk kez Türkiye’de vergi rekortmenleri arasına girmiştir. 2011 yılında 2.836.191 gelir vergisi tahakkuk ederek, Türkiye’de gelir vergisi listesinde 62. olmuştur. Türkiye’de yer alan üniversiteler de ve Anadolu’nun farklı yerlerinde stand-up gösterileri yapmıştır. Gösterilerinde meslek hayatı boyunca başına gelenleri mizahî bir dille izleyicilere anlatmıştır. 7 Ekim 2016 tarihi itibarıyla Shop90 adlı televizyon kanalını kapatarak TV8,5 adlı spor kanalı yayına başlamıştır. 

Bedelli askerlikten faydalandı

1999 yılında çıkarılan bedelli askerlik yasasıyla 5.000 Alman markı ödeyerek 2000 yılında 30 günlük askerlik hizmetini tamamlamıştır.

Acun Ilıcalının diğer evlilikleri

Acun Ilıcalı ikinci evliliğini boşandıktan 10 yıl sonra yaptı. Acun Ilıcalı’nın ikinci eşi Zeynep Yılmaz ile evliliği 2003 yılında gerçekleşti. O dönemde Acun Ilıcalı henüz bir medya patronu değil, yeni ünlenen bir televizyon muhabiriydi. Acun Ilıcalı’nın ikinci karısı ile olan evliliğinden Yasemin Ilıcalı ve Leyla Ilıcalı adında 2 kızı daha oldu.

2010 yılında Şeyma Subaşı ile bir ilişkisi olduğu iddia edilmiştir. 2013 yılında Şeyma Subaşı ile olan evlilik dışı ilişkisinden Melisa Ilıcalı adında bir kızı olmuştur. 12.07.2016 tarihinde eşi Zeynep Yılmaz‘dan anlaşmalı olarak tek celsede boşanarak 18 Eylül 2017 tarihinde Fransa’nın Marsilya şehrinde 250 kişinin katıldığı bir törenle Şeyma Subaşı ile evlendi. ancak bu evliliğide uzun sürmemiş 26 Ekim 2018 tarihinde anlaşmalı olarak boşanmıştır. 

Acun Ilıcalı’nın ilk eşinden bir, ikinci eşinden 2 ve son eşinden 1 olmak üzere toplam 4 kız çocuğu var.

Bir Cevap Yazın