Bilgileriniz Güvende Mi? En İyi Antivirüs Programları.

İnternette bilgi ve eğlencenin yanı sıra birçok’ta tehlike mevcut, kart bilgileriniz yada şirket müşteri bilgileriniz korsanların hedefinde olabilir. Bilgisayarınızdaki önemli bilgileri korumak için iyi bir antivürüs ve güvenlik programı gerekli. Peki en iyi antivirüs programları hangileri?

İnternetteki Tehlikeler Neler?

Bilgisayar solucanları, botlar ve Truva atları gibi terimleri duymuşsunuzdur. Peki bu terimler arasındaki farkı biliyor musunuz? Çoğumuz, bilgisayarımıza zarar veren her türlü tehdidi virüs olarak değerlendirme eğilimindeyiz. Bununla birlikte, virüsler zararlı tehditlerden sadece biridir ve «kötücül yazılım» adı verilen geniş bir kategoriye girer. Bilgisayarınızı korumak, çeşitli kötücül yazılım türlerini tanımakla ve nasıl işlediklerini anlamakla başlar.

Virüsler

Virüsler kendi kendine çoğalabilir ve hedefledikleri bilgisayar dosyalarına zarar verebilirler. Şarkı ve video gibi yürütülebilir dosyalara bulaşabilirler. Bu durum, internette kullanıcıdan kullanıcıya kolayca yayılmalarına imkan sağlar. Virüsler dosyalara ancak aktif bir ana bilgisayar (host) programının desteğine sahipse saldırabilirler.

Yaygın virüs türlerinden bazıları şunlardır:

 • Dosya virüsü: Yürütülebilir dosyalara bulaşır
 • Makro virüsü: Makrolar içeren, Word, Excel ve PowerPoint dosyaları gibi programlara bulaşır.
 • Ana Önyükleme Kaydı (MBR) virüsü: Sabit sürücülerin Ana Önyükleme Kaydına (MBR) bulaşır:
 • Önyükleme virüsü: Disket sürücülerinin önyükleme sektörüne bulaşır
 • Çok parçalı virüs: Hem önyükleme sektörüne hem de yürütülebilir dosyalara bulaşır
 • Polimorfik (çok biçimli) virüs: Veri türlerine ve özelliklerine bulaşır
 • Hayalet virüs: İşletim sistemi süreçlerine bulaşır

Solucanlar

Solucanlar kendi kendilerine çoğalabilirler, fakat zarar verebilmeleri için aktif bir ana bilgisayar/sunucu programına ihtiyaçları yoktur. Solucan, sisteminize bulaştıktan sonra, kendi kendine çoğalabilir ve ağ ya da internet bağlantısı üzerinden diğer bilgisayarlara da bulaşabilir. Solucanlar, ağ genişliğini tüketerek ve ilave kötücül yazılımlar bulaştırarak, bilgisayarınıza zarar verir.

Truva Atları

Truva atları, zararsız programlar gibi görünerek kendini saklayarak kullanıcıların bilgisayarına bulaşır. Kullanıcılar yanıltılarak Truva atlarını bilgisayar sistemlerine yüklemeye ve çalıştırmaya yönlendirilir. Truva atları etkinleştiğinde, saldırganın hassas verileri kopyalamasına, değiştirmesine, silmesine ve çalmasına imkan verir.

Yaygın Truva atlarından bazıları şunlardır:

 • Arka Kapı Truva Atı: Bir “arka kapı” oluşturur ve saldırganın kullanıcının bilgisayarına erişmesine imkan sağlar
 • İndirilebilen Truva Atı: bulaşan bilgisayara ilave içerik indirir
 • Bilgi Çalan Truva Atı: Bulaştığı bilgisayardan bilgiler çalar
 • Uzaktan erişim Truva Atı: Saldırganın kullanıcının bilgisayarında tamamen kontrol kurmasına imkan sağlar
 • Dağıtık Hizmet Aksatma (DDoS) saldırı Truva Atı: Bilgisayar ağına aşırı trafik yönlendirerek zarar verir

Botlar

Botlar, yani robotlar, kullanıcının bilgisayarında otomatik görevler çalıştıran bir uygulamadır. Bir bilgisayara bot bulaştığında, merkez sunuculara bağlanır ve oradan birçok bilgisayara bulaşır. Bu ağ, zombi bilgisayar ağı olarak bilinir. Saldırgan, botnet üzerinden, bilgisayar ağlarına Dağıtık Hizmet Aksatma (DDoS) saldırıları gibi büyük spam saldırıları düzenleyebilir.

Reklam Destekli Bilgisayar Yazılımı (Mallware)

Reklam destekli bilgisayar yazılımı, kullanıcının bilgisayarına istenmeyen reklamlar indirir. Genellikle açılır pencere reklamları şeklinde ortaya çıkar veya tarayıcınızı reklam veren internet sayfalarına yönlendirir. Reklam destekli bilgisayar yazılımı, kullanıcının bilgilerini topladığı konusunda kullanıcıya bilgi vermezse, zararlı olarak kabul edilir ve casus yazılım da içerebilir.

Casus Yazılım

Casus Yazılım bilgisayarlardan bilgiler toplar ve kullanıcının rızası dışında, üçüncü taraf bir kaynağa gönderir. İnternet faaliyetlerinizi izleyebilir, e-postalara erişebilir ve gizli bilgileri çalabilir. Bu bilgiler oturum açma kimlik bilgileri, kredi kartı numaraları ve tuş vuruşlarını içerebilir.

Fidye Yazılımı

Fidye yazılımı, “fidye” ödenene kadar kullanıcının bilgisayarını kullanmasını önler. Bir dosya şifrelemesi ile, bilgisayarınızdaki verilere erişiminizi kısıtlar. Şifreleme anahtarını almak ve verilerin kilidini açmak için, kullanıcının saldırgana bir fidye ücreti ödemesi gerekir.

Artık kötücül yazılım türlerini bildiğinize göre, bilgisayarınızı nasıl koruyacaksınız? İşte birkaç basit ipucu.

 • Sisteminizi güncel tutun.
 • Antivirüs yazılımı yükleyin ve düzenli olarak takvimlendirilmiş taramalar yapın.
 • Bilgisayarınıza bir güvenlik duvarı (firewall) kurun.
 • İnternetteki şüpheli görünen linkleri veya dosyaları açmayın.
Bilgisayarınızı kötücül yazılımlardan korumak için önereceğimiz programları kullanabilirsiniz bir çoğu bunu ücretsiz olarak sağlıyor yalnızca özel ekstra özellikleri de kullanmak isterseniz üst paketleri satın alabilirsiniz.

Heimdal

Heimdal Security‘de kullanıcıları ve şirketleri siber suç işlemlerinden koruyor. Siber güvenlik endüstrisindeki en hızlı büyüyen şirketlerden biri olan Heimdal‘ın blog sayfasında ücretsiz online kurslar ve kaynaklar aracılığıyla kullanıcı eğitimi sağlıyor. 2016’da “En Çok Okunan Güvenlik Blogu” ödülünü kazanan ve 2017 Bilgisayar Güvenliği Ödüllerinde Yılın Anti-Fidye Yazılımı Çözümüne aday gösterildi.

Heimdal’ın kendine özgü proaktif koruma türü ile engellediği siber tehditlerden bazıları:

Heimdalsecurity WW
 • Trafik filtreleme özelliği sayesinde Heimdal, fidye yazılımı saldırılarını her aşamada durdurur: saldırıdan önce, sırasında ve sonrasında.
 • Heimdal, otomatik yazılım güncellemelerini, istismar kitlerine karşı etkili güvenlik için güçlü Trafik Taraması ile birleştirir.
 • Heimdal, benzersiz zekasını kullanarak gizli finansal bilgilerinizi toplamaya ve çalmaya çalışan kötü niyetli bağlantıları engeller.

Heimdal’ın Güvenlik Paketlerini incelemek için TIKLAYIN!

Heimdal’ın Thor Free Windows Güncelleyicisi

 • THOR FREE, savunmasız yazılımınızı en son yazılım sürümüne izleyebilen ve otomatik olarak güncelleyebilen bir Yazılım Yöneticisi ile birlikte gelir, bu nedenle el ile yapmanız gerekmez.
 • Eski uygulamalar, siber suçluların saldırılarında sömürdüğü pek çok güvenlik boşluğunu içerir. Hassas uygulamalarınızın sizi siber tehditlere maruz bırakmasına izin vermeyin
 • THOR FREE, yaşınız veya PC becerileriniz ne olursa olsun, kullanımı inanılmaz derecede basittir. Bilgisayarınızı her açtığınızda otomatik olarak çalışacaktır.

Thor Windows yazılım güncelleyicisini ücretsiz İndirmek için TIKLAYIN!

Bitdefender

Dünyadaki en güvenilir siber güvenlik teknolojisi sağlayıcısı olma vizyonuyla önderlik eden Bitdefender, güvenebileceğiniz sağlam bir güvenlik sunar. Yarım milyar kullanıcıyı koruyan global bir güvenlik dağıtım altyapısı, vizyon sahibi çözümler ve zengin ödüllerle 2001’den beri güvenilir bir güvenlik sağlayıcısı.

Bitdefender WW

Bitdefender, 150’den fazla ülkedeki devlet kuruluşları, büyük işletmeler, KOBİ’ler ve özel kişilerle hizmet vermekte. 1.200 çalışanı ve 500’den fazla mühendis ve araştırmacı ekibiyle Bitdefender, dünyadaki en yenilikçi BT güvenlik yazılımı tedarikçilerinden biridir. Bitdefender tarafından korunan 500 milyon kullanıcıyla, dünyanın dört bir yanından gerçek zamanlı geri bildirim sağlayan bir güvenlik ağı oluşturur.

Sanal ve fiziksel hibrit dağılmış ortamları tek bir konsoldan korumak için sıfırdan inşa edilmiş benzersiz kurumsal sınıf çözümler sunuyoruz. IoT ve Smart ev güvenliğine öncülük eden: Çığır açan donanım tabanlı bir çözüm olan Bitdefender BOX, tek bir pakette, evde bulunan tüm bağlı cihazları, geleneksel güvenlik yazılımı tarafından korunamayanları bile koruyabilme olanağını sunar.

Bitdefender’ın güvenlik paketlerini incelemek için TIKLAYIN!

360TotalSecurity WW

360 Total Security

360 Total Security; Virüslere, Truva atlarına ve diğer tehditlere karşı tam bir koruma sağlar. Çevrimiçi alışveriş yaparken, dosya indirirken veya arkadaşlarınızla sohbet ederken 360 Total Security‘nin sizi koruduğundan ve bilgisayarınızın optimum düzeyde performans gösterdiğinden emin olabilirsiniz. Dahası, bilgisayarınızı optimum çalışma düzeyinde tutmak için tek bir tıklamayla temizlemeye başlayabilirsiniz. 360 Total Security daima ücretsiz olarak sunulmaktır ve gizli ücretler yoktur.

360 Total Security yazılımını ücretsiz indirmek için TIKLAYIN!

Kaspersky

Yine Çok tanınmış bir antivirüs yazılımı olan Kaspersky, kötücül yazılımlara karşı en etkili koruma yazılımlarından 3 farklı paket türü olan Kasperskynin kötücül yazılımlardan, bilgisayar optimizasyonu, ebeveyn kontrolü ve internet güvenliği için tüm cihazlarda koruma sağlıyor

Kaspersky’nin Özellikleri Neler?

Kaspersky Total Security: Aileniz çevrimiçi olduğunda, yalnızca internete bağlı olmuyor, aynı zamanda korunuyor… Bundan emin olabilirsiniz. Ödüllü güvenlik ürünümüz; ailenizin PC, Mac, Android, iPhone ve iPad’deki gizlilik, para ve değerli hatıralarını korumasına yardımcı olur. Online alışveriş ve bankacılık işlemleri için güvenli bir ortam sunuyor. Kaspersky Safe Kids ürünüylede çocuklarınızı koruyor.

Kaspersky Many GEOs

Kaspersky Internet SecurityVirüslere, fidye yazılımlarına, kimlik avı ve kimlik hırsızlığına karşı korunmanıza yardımcı olan Kaspersky Internet Security ile PC, Mac ve mobil cihazlarınızda internette huzurla dolaşın, sosyalleşin ve alışveriş yapın. Kaspersky Internet Security, tam koruma sağlar, banka ve online alışveriş işlemlerinizde güvenliği artırır.

Kaspersky Anti-Virus: Bilgisayarınızda yedeklediğiniz hayatınıza dair pek çok önemli anı korumak için elinizden gelen her şeyi yaparsınız. Bunu daha kolay ve akıllıca yapmanın bir yolu daha var: Kaspersky Anti-Virus. Trojan gibi çeşiti virüslerden ve casus yazılımlardan korunup, tüm dosyalarınızı kilitleyerek fidye yazılımlarına karşı önleminizi alın. Anılarınızı virüslere, fidye yazılımlarına ve daha fazlasına karşı koruyabilirsiniz. Bilgisayarınızın olması gerekenden daha iyi performans göstermesini sağlar. Online kontrol olanağıyla güvenliğinizi kolaylaştırır.

Kaspersky Antivirüs Yazılımı paketlerini incelemek için TIKLAYIN

Bir Cevap Yazın