Black Friday yani Kara Cuma Nedir? Bu yıl ne zaman olacak?

Büyük indirimlerin olduğu gün olarak bilinen “Black Friday” yani ülkemizde ki adıyla “Kara Cuma” aslında nedir? Neden büyük indirimler bu gün yapılıyor merak edilmektedir. Sizde merak ediyorsanız, Kara Cuma Nedir? Bu yıl ne zaman olacak yazımızda.

Black Friday ifadesi ilk olarak 1961 yılında yerel bir gazetede kullanıldı. Amerika’da bulunan mağazaların ortak indirim günü olan bu günde alışverişten dolayı yaşanan yoğunluk sebebiyle bugüne ‘Black Friday’ ismi verildi. İlerleyen yıllarda bu alışveriş çılgınlığı bir gelenek haline getirildi.

Sektörel olarak yapılan indirimler daha çok teknolojik ürünlerde yapılmaktadır. Mağazalarda yer alan ürünler stoklu olup bazı ürünlerde tanıtım amaçlı satışları yapılır. Olası bir ekonomik krizin önlenmesi adına Black Friday desteklenmektedir.

İnsanların kendini alışverişe kaptırması, bundan dolayı ihtiyaçlarından fazlasını harcamaları da Kara Cuma adının verilmesinde etkili olmuştur. Bu gün şiddetli olaylar yaşanır, mağazalarda kaos ortamları oluşur. Herkesin alışverişe yönelmesi haliyle olayları da beraberinde getirir. Bundan dolayı insanlar kötü yönde etkilenmektedir ve yaralananlar, hatta ölenler bile vardır.

Bundan birkaç sene öncesine kadar sadece Amazon ve benzer Amerikan bazlı satış sitelerinde bu indirimlerin olmasına heyecanlanırken Son yıllarda ülkemizde de bazı mağazalar Kara Cuma ismi altında çeşitli etkinlikler yapmaktadırlar. Bu etkinliklerin, Amerika Birleşik Devletleri gibi büyük oranda olduğunu söylemek zor olsa da normal zamana göre daha fazla indirimin olduğu söylenebilir. Özellikle son yıllarda, ülkemizdeki Black Friday etkinliklerinin sayısı da artmış durumdadır. Tüketici topluluğunu ilgilendiren kısmı, bugünde önemli indirimlerin olmasıdır.

Kara Cuma günümüzde Türkiye’de en çok teknoloji ve bilgisayar oyunları sektörü ile ilgilenen kişilere yardımcı olmaktadır. Artık ülkemizdeki neredeyse her teknoloji mağazası ve İnternet satış siteleri de Black Friday indirimlerini yapmaya başladı. Bunların dışında Google Play StoreApp StoreSteamOriginPlayStation Store ve Xbox Store gibi oyun satın alabileceğiniz mecralar da peşi sıra indirimler yapmaktadır. Oyun firmalarının veya portalların genel olarak Black Friday zamanında şaşırtıcı derecede yüksek oranlarda indirimler uygulamak gibi kar amacı güden üretici firmalardan beklenmeyecek davranışları vardır.

Black Friday yani Kara Cuma Ne zaman?

Black Friday yani ülkemizdeki adıyla Kara Cuma Kasım ayının dördüncü Perşembe gününe denk gelen Şükran Günü’nden sonraki Cuma günüdür. ve Gün 1932’den bu yana Noel alışveriş sezonunun başlangıcı kabul edilir. Mağazalar çok erken saatte açılır ve geç kapanırlar, ve beklenmedik derecede indirimli satış yaparlar.

2019 Yılında Kara Cuma 29 Kasım‘a denk gelmektedir. Önümüzdeki yıllarda ise;

  • 27 Kasım 2020
  • 26 Kasım 2021
  • 25 Kasım 2022
  • 24 Kasım 2023
  • 29 Kasım 2024
  • 28 Kasım 2025

Bir Cevap Yazın