Çam terebentin’i nedir? Çam terebentin’in faydaları neler?

Kişisel bakım yaparken özellikle ve mümkün olduğunca doğal ürünler kullanmak isteyenlerin saç bakımı için tavsiye edilen ürünlerin başında gelen çam terebentin’i pek çok kişi belkide ilk defa duyuyor ve ne olduğu nasıl kullanıldığı ve faydalarını merak ediyor. Çam terebentin’i hakkında merak ettiklerinizi yazımızda bulabileceksiniz.

Çam Terebentini nedir?

Terebentin aslında çam ağacının reçinesidir. Ağaçtan buhar distilasyon yani ayırma yöntemi ile elde edilen çam terebentin içeriğinde kokofan; piren ve reçine asidi bulunan, yağ/esanstır. Renksiz bir yapısı, yakıcı ama hoş bir kokuya sahiptir. Çam terebentin yağı ile çam terebentin esansı arasındaki fark ise; çam terebentin yağının çam ağacı gövdesinden süzülen baldan elde edilmesi; esansının ise; çam ağacının dikenlerinden elde ediliyor olmasıdır. Görüldüğü gibi ortak noktaları çam ağacından elde ediliyor olmalarıdır.

Güçlü bir antibiyotik özelliğine sahip olmakla birlikte ağrı kesici ve idrar söktürücü özellikleri de söz konusudur. Güçlü bir antibiyotik ve antiseptik özelliğine sahip olan çam yağı, yapılan araştırmalara göre enerji verici özelliğe de sahiptir. Çam terebentin yağının faydaları arasında en önemlisi ve bilineni saçlara olan faydasıdır.

Çam terebenti’nin faydaları neler?

Özellikle hızlı saç uzatmak isteyenlerin sıklıkla kullandığı çam terebentin aynı zamanda saçlara sağladığı faydalar ile de bilinmektedir. Eğer doktor kontrolüne gerek olan bir saç probleminiz yoksa gönül rahatlığı ile çam terebentini saçlarınız için kullanabilirsiniz.

  • Saça doğal bakım yaparak, canlı görünmesini sağlar.
  • Saç köklerini güçlendirerek, saçların hızlı uzamasını ve dökülmesini önler.
  • Sık yağlanmayı önler.
  • Saçların koparak dökülmesinin önüne geçer.
  • Bilinen en önemli faydalarından biri saç dökülmelerine karşı koruma sağlamasıdır.
  • Saç köklerini besler, onarır. Bu sayede saç dökülmesine iyi gelir.

Çam terebentinin zararları neler?

Cilt rahatsızlıklarına iyi geldiğiyle bilinen çam terebentin yağı hassas ciltli kişilerde reaksiyon gösterebilir. Tahriş ve kızarıklığa neden olan çam terebentin yağını böbrek hastalarının da kullanmaması gerekir. Eğer cildiniz hassas ise mutlaka seyrelterek kullanmalısınız.

Çam terebenti nasıl kullanılır?

Kullandığınız saç şampuanınızın içine 25 damla kadar çam terebentini katarak düzenli bir kullanım eşliğinde saçlarınızda olmasını istediğiniz tüm güce ve uzunluğa rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Yakıcı bir yağ olduğundan gözünüzle temas ettirmekten kaçınmalısınız. Ayrıca tamamen bitkisel bir yağ olduğu için her gün rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın