Dünyadaki En Pahalı 20 Resim Tablosu

110,5 milyon dolardan başlayan dünyanın en pahalı tabloları üzgünüz ki sadece bu listede görme imkanı olacak. Yani bir milyarder, korunma fonu sahibi veya bir tür patent sahibi olmadığınız sürece, bu listedeki her şey uzak bir rüyanın ötesinde bir şey olmayacak. Ancak, rüyalar gerçek olabilir, işte dünyadaki en pahalı 20 resmin listesi.
 

Aşağıda belirtilen resim ve resimlerin listesi, İş ve Para ve Dünya Ekonomik Forumu gibi web’deki çeşitli kaynaklardan derlenmiştir. Bunlar dünyadaki en pahalı 20 tablo: 

20.  Untitled (İsimsiz) – Jean-Michel Basquiat – 110,5 Milyon Dolar

Yirminci yerde, NYC grafiti sanatçısı Jean-Michel Basquiat‘ın “Untitlet (İsimsiz)” ı var. Dünyaca ünlü bir kafatası tasviri, sprey boya kullanarak, 2017’de 110.5 milyon dolardan fazla satıldı.Satış, 1980’den sonra yaratılan sanat eseri için ödenen en yüksek fiyatı “Untitlet (İsimsiz)” yaptı. Basquiat, Andy Warhol gibi sanatçılarla çalıştı ve çalışmalarını dünyanın en prestijli galerilerinde sergiledi. Japon milyarder Yusaku Maezawa, koleksiyonu için “Untitlet (İsimsiz)” i satın aldı. 

19.  Reclining Nude With Blue Cushion (Mavi Yastığa Uzanmış Çıplak) – Amedeo Modigliani – 118 milyon dolar

Sıradaki 1917 – Amedeo Modigliani‘nin Reclining Nude With Blue Cushion (Mavi Yastıkla Uzanmış Çıplak). Yarattığı bilinen birçok çıplak kadın portreden biri. Modigliani ayrıca ilginç karakter ve davranışlarıyla da tanınır, çünkü resimlerini alkol, yiyecek veya uyuşturucularla değiştirir veya takas eder. Reclining Nude With Blue Cushion (Mavi Yastıkla Uzanmış Çıplak) 2012 yılında bir Rus milyarder, Dmitry Rybolovlevn tarafından satın alındı.

18. The Scream (Çığlık) – Edvard Munch – 119,9 Milyon Dolar

The Scream (Çığlık)” kelimesinin en pahalı tablolarından biri olmasının yanı sıra, en ünlü ve ikoniklerden biridir. The Scream‘in dört versiyonu var ve bu, Norveç Ulusal Galerisi‘nde Oslo‘da sergilenmekte olan 1893 yağlı boya yorumundan çok daha az değerli. 2012 yılında milyarder finansör Leon Black tarafından “The Scream (Çığlık)” satın alındı.

17.  Adele Bloch-Bauer’in Portresi I – Gustav Klimt – 135 Milyon Dolar

Listede bir sonraki kişi Avusturyalı ressam Gustav Klimt tarafından boyanan “The Lady in Gold (Altınlı Kadın) . Resim 1907 yılında kurulan bir Yahudi bankacının karısı ve 2006’da Rus milyarder Ronald Lauder tarafından satın alındı. Adele Bloch-Bauer’ın portresi şu anda New York‘un Neue Galerie‘sinde sergileniyor. 

16. Woman (Kadın) III – Willem de Kooning – 137,5 Milyon Dolar

Hollandalı dışavurumcu Willem de Kooning‘in 1950’lerin başlarında boyandığı Woman(Kadın) III, 2006’da 137,5 milyon dolara satıldı. Daha önce Tahran’ın İran Çağdaş Sanat Müzesi’ne yerleştirilmişti. Ancak, göze çok rahatsız edici olduğu ve aşağılayıcı kabul edildi. Kısa bir süre sonra, David Geffen ile milyarder hedge fon yöneticisi Steven A. Cohen, özel koleksiyonu için satın aldı.

15. No. 5, 1948 – Jackson Pollock – 140 Milyon Dolar

Yatırım yapacak 140 milyon dolarınız olsaydı, sadece Jackson Pollock‘un No5 1948 tablosu aradığınız yatırım olabilirdi. Ancak, 2006 yılında bilinmeyen bir alıcıya satıldı ve ilginç bir şekilde, orijinal parça değildi. Bir yıldan fazla bir süre sonra sanatçı, A.S. Ossorio’ya yalnızca 1.500 dolara satıldı. Ossorios evinde hasar gördükten sonra Pollock tamir etmeyi teklif etti, ancak her şeyi yeniden boyadı!

14. Lucian Freud’un Üç Çalışması – Francis Bacon – 142.4 Milyon Dolar

Francis Bacon, 1969’da arkadaşı ve rakibi Lucian Freud‘un bu eserini boyadı. 2013’teki müzayede de satın alan Elaine Wynn‘in dikkatini çeken, şimdiye kadarki en pahalı ve ünlü tablolardan biri oldu. Satış o sırada rekor bir açık artırma fiyatıydı, ancak o zamandan beri listedeki diğer resimlerden bazıları tarafından aşıldı.

13.  Adele Bloch-Bauer’in Portresi II – Gustav Klimt – 150 Milyon Dolar

En pahalı resimlerden oluşan listemizde Gustav Klimt‘in başka bir resmi. 2016 yılında 150 milyon dolarlık satış yapan “Adele Bloch-Bauer’in Portresi II ”, Bloch-Bauer‘ın resmettiği iki portreden daha az ünlü. Ne yazık ki, iki tablo da II. Dünya Savaşı sırasında Naziler tarafından çalındı. Neyse ki, onlar alındı ​​ve Viyana’daki Galerie Belvedere müzesine bağışlandı. Bloch Bauer mülkiyeti eline geçtikten sonra, Oprah Winfrey‘e sattılar, sonra bilinmeyen bir Çinli alıcıya sattılar.

12. Le Rêve (The Dream) – Pablo Picasso – 155 Milyon Dolar

Le Rêve veya “Le Rêve (The Dream)”, çevirdiği gibi, Picasso‘nun en ikonik resimlerinden biridir. Sanat eseri, Picasso‘nun metresi olan Marie-Thérèse Walter‘a ait. Casino kralı Steve Wynn, 12 yıl boyunca sanat eserine sahipti ve Steven A.Cohen‘e 210 milyon dolara satmayı kabul etti. Ancak, Bay Wynn tarafından bir dirsek atılmasından sonra, tablo 55 milyon dolar değer kaybetti ve anlaşma tamamen restore edilinceye kadar bekletildi. Cohen nihayetinde tabloyu satın aldı ama daha önce kararlaştırıldığından çok daha azına.

11.  Nu couché – sur le côté gauche (yatan çıplak) – Amedeo Modigliani – 157,2 Milyon Dolar

Modigliani’nin 1917’de “Nu couché – sur le côté gauche (yatan çıplak)” resmi, Mayıs 2018’de Sotheby’s New York müzayedesinde anonim bir alıcıya satılmasıyla rekor kıran bir sanat eseri oldu. Sanatçı aynı zamanda “Nu couché” adlı çok benzer bir tablo çizdi, ancak bu çok daha büyük ve bütün kadın figürünü baştan ayağa kadar sergiliyor. Çin borsası milyarder Liu Yiqian, Şanghay müzelerinde sergilenecek eseri satın aldı.

10.  Masterpiece (Başyapıt) – Roy Lichtenstein – 165 Milyon Dolar

Dünyadaki en pahalı onuncu resim, Lichtenstein‘ın 1962 – “Masterpiece (Başyapıt)” dir. Resim, çizgi roman resimlerinden ilham aldı ve “Whaam!” Ve “Look Mickey” dahil olmak üzere diğer ünlü eserleri ile yarışıyor. 2017 yılında hedge fon milyarderi ve hevesli bir sanat koleksiyoncusu Steven A. Cohen, 165 milyon $ ‘lık yüksek bir fiyatla satın aldı!

9. Nu couché – Amedeo Modigliani – 170,4 Milyon Dolar

Bu Modigliani‘nin en ünlü çıplağı, 1917’de Paris‘teki kişisel sergisinde tanıtıldı. Daha önce bahsettiğimiz gibi, kırmızı bir kanepede çıplak bir kadın gösteriyor. Ancak, bu sürüm Çinli milyarder Liu Yiqian tarafından astronomik bir fiyata satın alındı. American Express Kartını kullanarak parçayı tek bir işlemle satın aldığı söyleniyor. Sizinde kart limitiniz yeterliyse bir Amedeo Modigliani tablosuna yatırım yapabilirsiniz.

8. Les Femmes d ‘Alger (“ Versiyon O”) – Pablo Picasso – 197,4 Milyon Dolar

Les Femmes d ‘Alger (“Versiyon O”), Picasso‘nun “Les Femmes d’Alger” (“Cezayir Kadınları”) adlı 1954-55 serisinin bir parçasıydı. Serideki 15 versiyonun sonuncusuydu ve arkadaşı Henri Matisse‘ye bir hediye olarak değerlendirilmişti. Salvator Mundi rekoru kırana kadar, Les Femmes d ‘Alger (“Version O”) iki yıl boyunca açık artırmada satılan en pahalı tablo oldu. Eser, Katar‘ın eski başbakanı Hamad bin Jassim bin Jaber Al Thani tarafından satın alındı.

7. Maerten Soolmans ve Oopjen Coppit’in kolye parçaları. – Rembrandt – 180 Milyon Dolar

Maerten ve Oopjen’in düğününü 1634’te kutlamak için boyanmış bu iki Rembrandt resmi asla ayrılmamıştır. Sanat uzmanları ve tarihçiler, resimlerin daima birlikte ve asla ayrı gösterilmemeleri gerektiği konusunda hemfikirdirler. Louvre ve Rijksmuseum tarafından 2015 yılında, her biri% 50 ödeme yapan bir ortak girişim olarak satın alındı.

6. No:6 (Menekşe, Yeşil ve Kırmızı) – Mark Rothko – 186 Milyon Dolar

Herkesin zevkine uygun olmayabilir, ancak No.6 (Menekşe, Yeşil ve Kırmızı) piyasaya sunulduğundan bu yana çağdaş sanat üzerinde derin bir etkiye sahip. Resim “Bouvier Affair” de 36 parçadan biri olduğu için daha ünlü olabilir. Bu, Rus kralı Dmitry Rybolovlev ile sanat satıcısı Yves Bouvier arasında devam eden mahkeme savaşı. Dmitry, Yves‘in onu yüz milyonlarca dolardan dolandırdığını, Yves’in çok fazla inkar ettiği birçok resim için fazla para harcadığını iddia ediyor! 

5. No:17A – Jackson Pollock – 200 Milyon Dolar

Jackson Pollock tarafından yapılan bu 1948 resmi, 2015 yılında hedge fon yöneticisi Kenneth C Griffin tarafından 500 milyon dolarlık bir anlaşmada satın alınan ikinci eserdi. “No:17A” şu anda halka açık değil, ancak New York Modern Sanat Müzesi (MOMA) dahil olmak üzere, dünyadaki müzelerde sergilenen pek çok istisnai Pollock koleksiyonu var.

4. Nafea Faa Ipoipo – Paul Gauguin – 210 Milyon Dolar

Fransız izlenimci-sonrası Paul Gauguin, bu eserini Tahiti‘ye yaptığı ilk seyahatte boyadı. Adadaki yerli kadına yaptığı birçok resimden biriydi ve adı Nafea Faa Ipoipo? “Ne Zaman Evleneceksin?” Anlamına geliyor. Sanat eseri, daha önce iki yıl süren pazarlıkların ardından 2015 yılında 210 milyon dolara satılan, dünyanın en pahalı resmi olarak adlandırıldı.

3.  The Card Players (Kart Oyuncuları) – Paul Cézanne – 250 Milyon Dolar

Dünyadaki en pahalı üçüncü resim Paul Cézanna tarafından “The Card Players (Kart Oyuncuları)” dır. Fransız ustanın 1890’ların aynı isimdeki serisinde yer alan beş resimden biri. 2011’de Katar Kraliyet Ailesi tarafından satın alındığı ve açık artırmada satılacak sanat eserleri için mevcut rekorun iki katını ödediği bildirildi.

2.  Interchange (Kavşak) – Willem de Kooning – 300 Milyon Dolar

Willem de Kooning’in ünlü 1955 eseri, NYC’de yaşarken çevresinden ilham aldı ve özel bir satışta ödenen en yüksek fiyatı emretti. hedge fonu milyarder Kenneth C Griffin, Jackson PollockNo:17A“‘yı satın almasının yanı sıra 500 milyon dolarlık bir anlaşma ile satın aldı. Dünyanın en pahalı tablolarından birine bakmak istiyorsanız, o zaman Şikago’daki Sanat Enstitüsünde “Interchange (Kavşak)” Tablosuna bir bakın..

1. Salvator Mundi (Dünyanın Kurtarıcısı) – Leonardo da Vinci  – 450,3 Milyon Dolar

 Leonardo da Vinci‘nin bir kristal küre tutan İsa Mesih tasviri dünyadaki en pahalı tablodur! Tablo, Mona Lisa ile aynı dönemde 1605 yılında Fransa Kralı Louis XII tarafından yaptırılmıştır. Ancak, 1763 ile 1900 arasında bir yerde, bir grup İngiliz sanat bayisi tarafından 2005 yılında yeniden keşfedilene kadar tüm kayıtlardan kayboldu. Tabloyu 10.000 dolara satın alarak, bir Da Vinci orijinali olduğunu ilan etmeden önce altı yılını, tarihe geri kazandırmak ve araştırmak için harcadılar.

Resim 2011 yılında Londra Ulusal Galerisi tarafından sergilendi ve 1909’dan beri bir Da Vinci‘nin ilk keşfi olduğu için “Kayıp Leonardo” olarak tanındı. “Salvator Mundi (Dünyanın Kurtarıcısı)”, Abu Dabi Kültür ve Turizm Bölümü adına Suudi Arabistan Kraliyet Prensi Mohammed bin Salman tarafından satın alındı.

Bu tablolar ve ödenen astronomik paralar hakkında siz ne düşünüyorsunuz? Yorum yaparak fikrinizi paylaşabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın