Dünya’nın en güzel kokan çiçekleri neler?

Herkesin sevdiği koklamaya doyamadığı çiçeklerin en güzel kokanları hangileri? En güzel kokan ve bir çoğu ülkemizde yetişen çiçekleri sizler için bir araya getirdik.

Mor salkım (Wristeria)

Çin mor salkımı olarak da bilinen wisteria başta ABD, Kore, Japonya ve Çin’de yaygın olarak yetiştirilen tırmanıcı çiçekli bir bitkidir. Görünümü ile de çarpıcı olan çiçek mor, pembe ve beyaz renklerde açar. Wisteria, kümeler halindeki salkımı andıran çiçekleri ile üzüme benzer. Çiçeklenme sırasında, tatlı hoş bir koku üreten mor salkımlar bulunduğu çevreyi etkisi altına alır. Wisteria çiçeklerinin tüm türleri koku üretmez. Çin Wisteria’sı ailenin koku üreten en bilindik çeşididir. Maksimum 20 metre yüksekliğe tırmanan bitki 10 metreye kadar da yayılır.

Plumeria (Frangipani) Fitne Ağacı

Plumeria (Frangipani), Güney Amerika, Meksika ve Pasifik ve Karayip Adaları’na özgü tropikal çiçekli bir bitkidir. Plumeria ayrıca Nikaragua’nın ulusal çiçeğidir. Daha geniş kullanımı nedeniyle turistler arasında Hawaii çiçeği olarak da bilinir. Ki Hawaii’de konuk karşılama çiçeği olarak sıkça kullanılır. Plumeria kokusu geceleri yoğunlaşır. Tatlı bir kokusu vardır.

Çiçek açan Plumeria beyaz, pembe, kırmızı ve sarı renklerde açılır. Plumeria hoş kokusu ile rahatlama sağladığı için spa’larda kullanılır. Bu çiçekle ilgili enteresan bilgilerden biri de Plumerianın sadece 500 derecede yanıyor olmasıdır. Plumeria’nın pek çok türü kültüre alındığı için tropik iklimlerin dışında Akdeniz ikliminde de yetiştirilebilmektedir.

Tatlı alyssum (Deli otu)

Tatlı alyssum Akdeniz bölgesine özgü küçük, yıllık çiçek açan bir bitkidir. Tatlı alyssum beyaz ve sarımsı renklerde yoğun kümeler halinde yayılan minik çiçeklere sahiptir. Ayrıca bahar mevsimi boyunca çekici hoş bir koku üretir. Tatlı alyssum çoğunlukla çiçek buketlerinin içinde etkiyi güçlendirmek için kullanılır. Tatlı alyssum tohumları doğrudan toprakta çimlenip büyüyebilir.

Tatlı bezelye

Tatlı bezelye Akdeniz bölgesinde bulunan yoğun kokulu çiçekli bitkidir. Tatlı bezelye çiçekleri sarı, beyaz, koyu kırmızı renklerde açabilir. İlkbahar ve kış aylarında çiçek açar ve yoğun hoş bir koku üretir. Tatlı bezelye çiçekleri, güçlü kokularının çok beğenilmesi nedeni ile hobi bahçelerinin gözde çiçeklerindendir. Tatlı bezelye çiçekleri de buket yapımında yaygın olarak kullanılır.

Akşamsefası

Akşamsefası çiçeği, dünya çapında yetişen bir türdür. Akşamları çiçek açtığı için bu ismi almıştır. Ayrıca çiçeklenme döneminde yoğun bir koku üretir. Bu koku sıcakların sönmesine kadar çevrede kalır. Akşamsefaları pembe, beyaz, sarı ya da alacalı renklerden olabilir. Ülkemizde de sık yetiştirilen bahçe çiçeklerindendir.5 

Çikolata kozmosu

Meksika’ya ait bir tür olan çikolata kozmosu ne yazık ki nesli tükenen bir türdür. Uzun yıllardır koruma altında olan tür, klonlama ile üretiliyor ve süs bitkisi olarak kullanılıyor. Diğer kokulu çiçeklerden farklı olarak, çikolata kozmosu hoş vanilya kokusu üretir. Çikolata kozmos çiçekleri kırmızımsı kahverengi bir renge sahiptir. Rengi ve kokusu ile çikolataya benzetildiği için bu ismi almıştır. Bu bitki geceleri çiçek açar. Çikolata kozmosu, yaz mevsiminde güçlü sıcaklar nedeniyle diğer mevsimden daha yoğun koku üretir.4 

Gardenya

Gardenya, Güney Asya, Avustralya ve Afrika’nın tropikal bölgelerine özgü kokulu bir çiçektir. Gardenya kahve ailesinin bir üyesidir. İsmini ünlü İskoç botanikçi Alexander Garden’den almıştır. Gardenya, güzelliği ve kokusu nedeniyle düğün törenlerinde yaygın olarak kullanılır. Aynı zamanda dünyanın birçok yerinde parfüm yapımında kullanılır.3 

Vadi zambağı

Vadi Zambağı, büyük ölçüde Asya’nın kuzey yarıküresinde bulunan hassas bir çiçektir. Zambak ailesinin bir üyesidir. Vadi zambağı hoş kokusu ve güzelliği ile bilinir. Bu bitki çan şeklindeki çiçekleri ile göze de hitap eder. Tatlı kokulu bir çiçek olan vadi zambağı parfüm üretiminde kullanılır.2 

Yasemin çiçeği

Yasemin çiçeği, dünyanın en popüler hoş kokulu çiçeklerinden biridir. Bu güzel, küçük çiçek tropikal bölgelere özgüdür. Yasemin çiçekleri beyaz ve sarımsı renklerde açılır. Parfüm ve kozmetik üretiminde yaygın olarak kullanılır. Yasemin çiçekleri de tören ve aromaterapide kullanılır. Körfez bölgelerinde, kurutulmuş yaseminler çay yapımında da aranılan bileşenlerdir. Yasemin ilkbahar ve yaz aylarında çiçek açar. Özellikle dolunay sırasında, geceleri yoğun bir koku üretir.

Gül

Güller şüphesiz dünyanın en popüler hoş kokulu çiçeğidir. Dünyada 100 farklı gül türü bulunur. Bu güzel çiçek Asya, Avrupa ve Kuzey Amerika’da en yoğun yetiştirilir. Aynı zamanda tüm dünyada en yaygın yetiştirilen bahçe çiçeklerinden biridir.

Güller düğün törenlerinde ve parfüm yapımında yaygın olarak kullanılır. Gül suyu, doğal parlak bir cilt elde etmek için en iyi ilaçlardan biridir. Güller kırmızı, pembe ve sarı dâhil olmak üzere birçok renkte olabilir. Eski Mısır’da, kutsal olduğuna inanılan güller mezarlar için çelenk yapımında kullanılırdır. Güller ayrıca c vitamini de içerir.

Bir Cevap Yazın