E-Ticaret sitesi en kolay nasıl kurulur? Nasıl para kazanılır?

En kolay e-ticaret sitesini nasıl kurabilir ve işletmenizin ürünlerini satabilirsiniz, merak ediyorsanız yazımızı okuyun.

Gelişen internet hizmetlerinden biri olan E-Ticaret artık herkes tarafından yaygın olarak kullanılmaya başladı ve cadde üzeri dükkan sahibi olmadanda internet üzerinden bir çok ürün satışı yapılabilmekte. Sizde açacağınız bir E-Ticaret sitesiyle internet üzerinden satış yaparak para kazanabilirsiniz.

İnternette E-Ticaret sitesi kurmakta çok kolaylaştı bir wordpress bloğu üzerine kolayca E-Ticaret özellikli bir tema yükleyerek kendi satış sitenizi İnternet kullanıcılarının hizmetine sunabiliyorsunuz.

Nereden Başlamalısınız?

Bir site kurmak için önce isim bulmaktan başlamak gerekli satacağınız ürüne uygun akılda kalıcı olmalı çok uzun isimlerden kaçınmak gerekli ve Türkçe karakter içermeyen kelimelerden oluşması başlangıç için dikkat edilmesi gereken noklatar Örneğin Buğra Kiralık Araç adında bir iş yeriniz varsa ve bunu olduğu gibi almak isterseniz www.bugrakiralikarac.com gibi garip okunuşlu ve uzun bir web site adınız olur bunun yerine www.bucar.com yada www.rentabucar.com gibi bir isim daha kurumsal bir görünüm ve kolay akılda kalıcı olacaktır.

İsmi buldunuz diyelim peki bu ismi daha önce birisi almış olabilir mi? bunu kontrol etmek için TIKLAYIN ve sayfayı aşağı doğru biraz kaydırarak bulduğunuz adını sitede yazarak alınıp alınmadığını kontrol edin.

bulduğunuz isim uygunsa size bu alanı almanız için ödeme seçeneklerini sunacaktır başka biri tarafından keşfedilmeden bulduğunuz ismi almanızı öneririm. değilsede artık .com dışında bir çok altarnatif uzantı mevcut isterseniz bunlardan birini yine sorgu sayfasındaki önerilerden seçebilirsiniz yada başa dönüp, yeni bir isim düşünüp, deneyebilirsiniz.

İsimi bulduktan sonra ne yapacaksınız?

İsim bulduysanız ikinci aşamaya geçtiniz aslında en zor kısmı atlattınız diyebiliriz bundan sonrası rutin işler. Hosting yani internette sitenizin dosyalarının bulunacağı disk alanını almanıza geldi sıra. Disk alanı deyince kendi bilgisayarımı kullanamam mı diye de düşünebilirsiniz ve aslında teoride mümkün ancak bunun için çok fazla şey öğrenip bilgisayarın işletim sisteminden yazılımlarına kadar bir çok şeyi silip baştan yüklemeniz onlarca kod ve ayarla uğraşmanız gerekiyor ve emin olun kiralayacağınız hosting kadar da verimli ve hızlı çalışmayacaktır çünkü her ne kadar bu hosting sağlayıcıları da bilgisayar olsada, sıradan bilgisayarlar değil, bu iş için özel hazırlanmış, yüksek hızda ve yüksek bant genişliğine sahip İnternet bağlantısı olan sistemler yani buna neden bu kadar para ödüyorum alt tarafı bir kaç GB disk alanı diye düşünürseniz bunları aklınıza getirin.

Yinede korkmayın çok para ödemeyeceksiniz. Dünya çapında hizmet veren ve çok uygun fiyatları olan bir firma tavsiye edeceğim üstelik 1 yıllık hosting paketi alana Domain yani alan adı bedava ki zaten her zaman en az 1 yıllık alınır 🙂 kısaca paket seçip üyelik formu doldurduktan sonra ödemenizi yapıp bir kaç dakika sonra aktivasyonu tamamlanacak olan sitenizi kullanmaya başlayabilirsiniz.

Hosting ve Domain’iniz kullanıma açıldı peki şimdi?

Hosting ve Domain’iniz kullanıma açıldı ise artık sitenizi oluşturmaya geçebilirsiniz bunun için Hosting aldığınız firmanın Müşteri panelinden otomatik yükleyici ile wordpress içerik yönetim sitemi kurarak yayına başlayabilirsiniz. C panel üzerinden yada Plesk Panel üzerinden bunlar kolaylıkla bir iki tıklama ile yapılabiliyor.

Temalar

WordPress temaları kısaca hazır kodlanmış tasarımlardır. Yani şöyle de düşünebilirsiniz; Sizin kafanızda hem işlevsel hem de görsel olarak bir site tasarımı var diyelim. WordPress arayüzündeki sol tarafta bulunan menüden Görünüm>Temalar yolunu izleyerek sitenizde kullanabileceğiniz temalara erişmiş olursunuz sonrasında o kafanızdaki tasarımı sunmak için üst kısımda “Yeni Ekle” butonuna basarak yükleyebileceğiniz başka temalara bakabilir kafanızdaki tasarıma benzeyenleri beğendiğiniz temanın altındaki “Kur” butonuna basarak kurabilirsiniz.

Peki ya e-ticaret?

Öyle ya amaç sadece site açmak değil bir e-ticaret sitesi kurmanız lazım bunu yapmakta çok kolay wordpress‘in arayüzünden temalar bölümünü açıp aramaya e-ticaret yada ingilizcesi e-commerce yazarak çıkan sonuçlardan beğendiğiniz temayı Kur ve sonrasında Etkinleştir butonlarını kullanarak bir iki dakika içinde e-ticaret özellikli sayfanız kullanıma hazır olacak.

Tabi tüm bu adımlar hiç bir kod veya teknik bigli gerektirmeden, tıklamalar ile yapıldığı gibi, WordPress temalarının kurulumu, ayarlarının yapılması ve yönetilmesi de hiç bir kodlama ya da teknik bilgi gerektirmez. Tamamı tıklamalar ile yönetilir. Şöyle ki, temayı kodlayan kişi temanın yönetim panelini de kodlar ve temanın ayarlarını bu panelden tıklamalar ile yapabilmenizi sağlar. Aynı bir word – excel programı kullanır gibi siz de temanızı kullanırsınız.

Kurduğunuz tema içinden özelleştir kısmını kullanarak site bilgilerinizden, ürünlere, ödeme bilgileri, kargo bilgileri gibi gerekli her şeyi ekleyebilirsiniz. bu kısımlar temadan temaya farklılık gösterdiği için burada bunlara girmeyeceğim ama yüklediğiniz temanın özelleştirme sayfasında bunları nasıl yapacağınızı anlatan dokümanlar ve hatta videolu anlatımları bulacaksınız.

Ancak WordPress‘in hazırda bulunan temaların çoğu Demo olup sınırlı özelliklere sahiptir ve asıl ihtiyaç duyduğunuz özellikler için sizden ödeme yapmanızı isteyebilir. WordPress‘in sunduğu temalar dışında temalar kullanmak isterseniz size farklı Profesyonel temalar bulabileceğiniz sitelerde mevcut.

Envato Market (ThemeForest.net )

Envato WW

ThemeForest.net başta WordPress olmak üzere pek çok platformda kullanılabilen temalar bulunan bir site. Her türlü tasarım öğesi için çeşitli hizmet platformları bulunan Envato‘nun web tasarımı üzerine kurulmuş sitesi ve Envato Market‘in bir kolu olan ThemeForest.net‘te hem ücretli hemde ücretsiz olarak çok geniş yelpazede, bloglardan haber sitelerine, e-ticaret sitelerinden marka ve şirket tanıtımına yönelik tüm kategorilerde tasarımlar mevcut.

Envato Elements

Her türlü tasarım ögesi için çeşitli hizmet platformları bulunan Envato‘nun aylık abonelik ile sınırsız olarak 1.6 milyon tasarımdan istediğinizi indirip kullanabileceğiniz platformu Envalo Elements, yeni açacağınız site için mükemmel bir kaynak. Binlerce WordPress temasının yanı sıra yine sitenizde kullanabileceğiniz müziklere, yüksek kaliteli grafik tasarımlara ve resimlere yine sitenizde kullanabileceğiniz özelleştirilebilen logolara kadar her şeyi bulabilir ve sadece aylık abonelik ile sınırsız olarak indirip kullanabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın