Freelancer İşleri Neler? Nereden iş bulunur?

İnternet üzerinden iş almak ve home ofis ortamında freelancer olarak çalışmak isteyenler için hangi işleri yapabilecekleri ve freelancer olarak çalışanların iş bulabileceği siteleri size rehber olması için araştırdık.

Sahip olduğunuz yetenekleri online internet üzerinden freelancer siteleri aracılığı ile kullanıcılara sunarak para kazanabilirsiniz. Upwork, Freelancer ve Guru gibi dünya çapında freelancer çalışanlara iş imkanı sunan sitelerden elbette Türkiye’deki freelancerların iş çıkarması zor olacaktır, onun için Türkiyedeki freelancerlara en az bu dünya çapındaki siteler kadar iyi alt yapı sağlayan bionluk.com ve sadeceon.com çok çeşitli alanda iş arayanlarla iş yaptımak isteyen kullanıcıları bir araya getiriyor.

Tıpkı n11, gittigidiyor, sahibinden gibi sitelerdeki alıcı satıcı ilişkisinde aracılık yapan ve alıcının ödemesini iş teslimine kadar bloke ederek bekleten havuz sistemine sahip bionluk.com ve sadeceon.com Türkiye’yede freelancer iş yapanların seçenekleri arasında. bunun dışında bir kaç, yalnızca ilan yayınlayarak iş yaptırmak isteyenlere ulaşabileceğiniz site mevcut. Ancak tahsilat noktasında tamamen güven ilişkisi üzerine kurulu bir iş anlaşması olacaktır.

Peki Freelancer olarak hangi işleri yapabilirsiniz işte size yapabileceğiniz işlerin listesi ve bu işlerin hepsi için freelancer sitelerinde bir çok müşteri sizi bekliyor olacak

Freelancer Tasarım İşleri Yaparak Para kazanın.

Tasarım denince tabi bunun bir çok alt başlığı var, eğitimini aldığınız yada pratikten öğrendiğiniz bir tasarım işi varsa ve artık bir yerlerde eleman olarak çalışmaktan sıkıldıysanız Freelancer olarak bu işleri İnternet üzerinden sipariş alarak yapabilirsiniz. eğitiminiz ve tecrübeniz yoksada üzülmeyin İnternet bunun içinde sizin yanınızda yapabileceğinizi düşündüğünüz bir tasarım işi varsa onun hakkında eğitim videoları ve dokümanları da bolca mevcut tek yapmanız gereken biraz araştırmak ve örnek çalışma yapmak. sonuçta kimse anasının karnından tasarımcı çıkmıyor 🙂

Peki bu Freelancer olarak yapılacak tasarımlar neler? En başta Grafik tasarım geliyor grafik tasarım yapabiliyorsanız, logo tasarımı,banner tasarımı, sosyal medya görselleri, illüstrasyon, kartvizit, broşür, ambalaj ve davetiye gibi çokça iş yapabileceginiz tasarım alanları mevcut. hemen ardından ise web tasarım, 3D modelleme, program ve mobil yada web uygulaması yapmak ve fotoğraf düzenleme işleri de yine tasarım işlerinin diğer alanları.

Video hazırlama konusunda bilginiz varsa video sitelerinde reklam gösterimi yapmak isteyen müşterilerinize de buradan ulaşabilir tanıtım videoları yada tebrik, anlatım ve intro videoları işleri bulabilirsiniz.

İnternet Reklamcılığı için danışmanlık yaparak para kazanın

İnternetle beraber internet reklamcılığı da gelişen iş kollarından biri oldu ve artık profesyonel olarak internet reklamcılığı alanında bilgi ve tecrübe sahibi insanlardan destek almak gerekiyor. Özellikle web sitesi sahibi olanlar için internet’te arama konumlarını ve reklam konumlarını iyileştirmek isteyenler SEO hizmeti veren kişiler aramakta, yine internette yayınladıkları reklamları ve internet reklam hesaplarını yönetecek kişiler de arananlar arasında.

Sosyal medyanın güç kazanmasıyla artık web sayfası yerine pek çok işletme sosyal medya hesaplarıyla kendini tanıtmaya daha çok önem gösteriyor ve buda mutlaka duymuşsunuzdur sosyal medya yöneticisi adında bir pozisyon doğmasına neden oldu. web siteleri için SEO ve reklam yöneticiliği için yeterli bilginiz olmasa bile mutlaka bir sosyal medya hesabınız vardır ve az buçuk ne yapıldığını biliyorsunuzdur. işte size bu alanda kendinizi geliştirmek ve iş imkanı yaratmak için fırsat, sosyal medya hesaplarını yönetip içerik paylaşarak para kazanabilirsiniz.

Bir sosyal medya fenomeni mi olmak istiyorsunuz? tanınmış olmakla beraber bunu gelire de dönüştürmek mümkün yine freelancer sitelerinden sosyal medya hesaplarınızda tanıtım yapmak için iş bulabilirsiniz.

Yazarlık yada çevirmenlik yaparak para kazanın

Anlatım konusunda yetenekliyseniz bir konu hakkında düşüncelerinizi bilginizi yazıya dökebileceğinizi düşünüyorsanız makale yazarlığı da aranılan işlerden biri başta web siteleri için SEO uyumlu olmak üzere pek çok mecrada yayınlanmak üzere tanıtım amaçlı yada konu üzerine makaleler yazarak freelancer olarak iş bulabilirsiniz.

Çok uzun yazılar yazamazsanız da üzülmeyin bazen bir cümle çok şey anlatır. güzel sözler söylerim, lafı gediğine oturturum, duyan çarpılıp kalır diye düşünüyorsanız, işte siz slogan yazmak için aranılan kişisiniz. Firmalarına slogan bulmakta zorlananlar size iyi bir slogan için ödeme yapmaya hazır.

Yabancı dil konusunda hala yeterli seviyede olmayan ülkemizde eğer yabancı diliniz varsa size ekmek çıkar, makale çevirileri yada iş sözleşmeleri, mevzuatlar yönetmelikler ve ihale dökümanları çevirmek için çokça iş bulma imkanı var.

Müzik ve Seslendirme yaparak para kazanın

Müzik konusunda yetenekliyseniz bir enstrüman çalıyor, beste yapabiliyorsanız yada en azından sesiniz güzelse Freelancer iş bulma imkanınız var. Firmalar için reklam müzikleri yani jingle yapabilir şarkı sözü yazabilir yada sözlere beste yapabilirsiniz.

Güzel bir sesiniz varsa da doğuştan şanslısınız ki seslendirme yaptırmak isteyen bir çok kişi de freelancer olarak seslendirme yapanlarla çalışıyor. Firmalarının tanıtım videoları için yada santraldeki operatör yönlendirmesi olsun bir çok sebeple seslendirme için güzel sesinize ihtiyaç duyanlara bu hizmeti verebilirsiniz.

Büro işleri yaparak para kazanın

İnternet üzerinden yeterli elemanı olmaya küçük çaptaki işletmelerin büro işlerini freelancer olarak home office ortamında yürütebilirsiniz. Bu firmaların Sanal asistanlık, veri girişi ve organizasyon hazırlıkları için ufak tefek işlerini yapmanız karşılığı size ücret ödeyebilirler. Excel’de liste yapmak yada belirli bir mail listesine mail göndermek gibi yapabileceğiniz işler için ilan açıp para kazanmaya başlayabilirsiniz.

Sanal asistanlık olayını biraz daha açalım sizere. Sanal asistan‘ın yaptğı işler şunlardır;

  • Planlama: Asiste ettiği bireyin gününü, zamanını ve işlerini planlayarak, organize olmasına yardımcı olur.
  • Rezervasyon: Alınacak rezervasyonları halleder.
  • Bilgilendirme: İletilmesi gereken bir konu, haber yada hatırlatma olduğunda ilgili kişiyi, sanal asistan olduğundan tabi ki de internet üzerinden veya arayarak bilgilendirir.
  • Telefon Görüşmeleri: Görüşülecek kişileri arar notlar alır ve gerekli bilgilendirmeleri yapar.

Bir Cevap Yazın