Orkide Bitkisi Nerede Yetiştirilir? Orkide Toprağı Ne Zaman Değiştirilir?

Bazı türlerinin nesli neredeyse tükenmekte olan orkidenin, bazı türleri çok nadir olarak bulunuyor; ancak tüm bunlara rağmen orkideler gezegenimizdeki tüm bitki türlerinin yaklaşık % 10’unu oluşturuyor. Bilim adamları tarafından tanımlanmış 25.000 yabani orkide türü mevcut. Her yıl yüzlerce yeni yabani türü keşfediliyor. işte Orkide nerede? nasıl yetiştirilir ve toprağı ne zaman değiştirilir cevabı.

Görüntüleriyle hemen herkesi büyüleyen orkide ailesi (salepgiller) tropikal bir bitki olarak zihinlerde yer etmiş olsa da aslında onlar toprağın olduğu hemen her yerde sıcak-soğuk iklimde, yüksek gölgelik ormanlarda, ılıman ormanlarda yaprak döküntülerinin altında gizlenmiş bir şekilde, veya evimimzin yakınlarındaki nemli bir otluk arazide büyüyebilirler.

Sadece Türkiye’de 24 cins ve 60’dan fazla türü bulunmaktadır. Ülkemizde özellikle kış aylarının sevilen içeceği salep Orchidaceae (orkideler) ailesinin birçok türünün toprak altı yumrularından elde edilen tozdan üretilir. Salep ayrıca orkide türlerine Anadolu’da verilen genel addır.Salep (veya sahlep) Sahlepgiller familyasından; tel köklü otsu bir bitkidir. Kökünde 2 tane yumru vardır. Bu yumrular nişasta benzeri polisakkarit glucomannan ismi verilen bileşikler içerir.

Gövdesi, dik ve silindirimsidir. Çiçekleri salkım veya başak şeklindedir. Ayrıca  Su ve sütle birlikte kullanıldığında şiştiği için yaygın bir şekilde dondurma hammaddesi olarak kullanılır.

Özellikle Maraş Dondurması olarak bilinen dondurmaya tat ve koku kazandıran, dünyada sadece Kahramanmaraş’ın dağlarında yetişen bir orkide türünden elde edilen saleptir.

Ayrıca orkidelerin birkaç ilginç özelliği de vardır.

Örneğin salebin yanı sıra vanilyada  (Vanilla planifolia), Orchidaceae (salepgiller) familyasından birçok tropikal ülkelerde yetiştirilen, tırmanıcı gövdeli bir bitki türüdür. Doğal ortamında vanilya bitkisi Karayiplerden Ekvatorun Pasifik kıyılarına kadar kendisine yerleşim alanı bulmuştur. Günümüzde ise Ekvatorun her iki tarafında yaklaşık 20 derecelik bir alanda yetiştirilebilmektedir. Dünya üzerinde yaklaşık 150 vanilya türü vardır ancak Bourbon, Tahiti ve Hint Vanilyası ticari olarak yetiştirilmektedir. Orkideler polenlerini yaymaya yardımcı olacak canlıları kandırabilmek amacıyla çevrelerindeki diğer şeyleri taklit edebilmek gibi eşsiz bir yeteneğe sahiptirler. Bazen erkek böcekleri kandırablmek için dişi böcek görünümlü çiçekleri, bazen yiyecek arayan bir arıyı cezbedebilecek nektarı, bazen diğer böcekleri cezbeden dişi feromonu bu taklit yeteneklerinden bazılarıdır.

Orkide toprağı nasıl değiştirilmeli hangi toprak kullanılmalı?

Orkide yetiştirmek zor değildir ancak temel büyüme ihtiyaçlarından herhangi biri karşılanmadığında veya saksı değişimine ilişkin kurallardan birine uymadığınızda çoğu ölür.

Öncelikle var olan saksınızdan biraz daha büyük bir saksı seçilmelidir. Bitkinin sağlıklı şekilde gelişip, çiçeklenmesi için Saksı değişiminde daima ağaç kabuk ve liflerinden oluşan kaliteli orkide toprağı kullanılmalıdır ve asla toprak ya da torf kullanılmamalıdır.

Saksıdan orkideyi çıkartırken nazik davranılmalı. Saksı dışına taşan köklere zarar vermemek için gerekirse saksı kesilmeli ve silkeleyerek kökler arasındaki eski ve geçmiş ağaç kabukları temizlenmelidir. sonrasında içme suyu yada dinlenmiş yağmur suyu içinde sallayarak diğer kalıntılardanda kurtulmasını sağlayın alkolle steril edilmiş bir makasla köklerini budadadıktan sonra tabanına özel orkide toprağı dökülmüş saksıya yerleştiriniz. ve açıkta kalan yerlerine yine orkide toprağı ile kapatın. Ortalayıp, bitkinizi sabitleyince biraz daha ağaç kabuğu ekleyip elinizle haififçe bastırınız. Bu işlemden sonra orkidenizi her zaman ki gibi taze suyla sulayınız. Bu aşamada gübreleme yapmayınız. Bitki yeni saksısına alışana dek 2 hafta gübrelemeden kaçınınız.

Bir Cevap Yazın