Yurtdışı planı olanlar için: Pasaport Nasıl Çıkartılır?

Yurtdışı seyahatlerde kimlik yerine geçen pasaport, seyahatin gerçekleştirilmesi için olmazsa olmaz belgelerden biri. Bu yüzden yurtdışı seyahat planı yapanların mutlaka pasaport almış olmaları gerekiyor. Peki nasıl alacağız?, ne evrak gerekiyor?,nasıl başvuru yapacağız?

Ülkemizde pasaport başvuruları il ve ilçe emniyet müdürlükleri aracılığı ile yapılıyor. Online ortamda alınan randevunun ardından hazırlanan belgeler teslim ediliyor. Gerekli harç bedellerinin yatırılması ve başvurunun tamamlanmasının ardından pasaport verilen adrese kargo aracılığı ile gönderiliyor. Sizler için adım adım pasaport başvuru sürecini kaleme aldık.

Pasaport Başvurusu Nasıl Yapılır?

Online randevu alın

Pasaport başvurusu yapacak kişilerin Emniyet Genel Müdürlüğü’nün web sitesinden başvuru yapacakları il ya da ilçe emniyet müdürlüğü için randevu almaları gerekiyor. Randevu için şu siteyi tıklayın. https://randevu.nvi.gov.tr/

Evraklarınızı hazırlayın

Standart (bordo) pasaport başvurularında randevu alınan emniyet müdürlüğüne giderken yanınızda götürmeniz gereken evraklar şu şekilde: Nüfus cüzdanı aslı, 2 adet biyometrik fotoğraf, pasaport cüzdan bedeli ve harcın yatırıldığına dair makbuz (banka ya da vergi dairesine yatırılıyor), varsa daha önceden alınan pasaportların aslı.

Evraklarınızı teslim edin

Online ortamda randevu alınan il ya da ilçe emniyet müdürlüğüne tüm evraklarla şahsen başvuru yapılması gerekiyor. Başvuru sırasında daha önceden kayıtlı parmak izi örneğiniz yoksa, parmak izi taraması yapılıyor.

Pasaportum ne zaman gelir? Kaç gün sürer?

Tüm başvuru işlemleri il ve ilçe emniyet müdürlükleri tarafından online ortamda Ankara’daki merkeze aktarılıyor. En fazla 3 iş günü içerisinde hazırlanan pasaportlar PTT Kargo aracılığı ile beyan edilen adrese gönderiliyor. Pasaport başvurusu ile pasaportun teslim edildiği süre en fazla 10 gün sürüyor.

Pasaport kaç yıllığına veriliyor?

Bordo pasaport 6 ay, 1 yıl, 2 yıl, 3 yıl, 4 ve 10 yıl süreyle veriliyor. Başvuruda belirtilen yıla göre ödenecek pasaport harç miktarı artıyor.

Pasaport Harçları 2019 Ücret Tarifesi Ne kadar?

Yüksek pasaport harçları nedeniyle her yıl yeniden pasaport çıkarmak yerine en uzun süreli (mümkünse 10 yıllık) pasaport başvurusu yapmak gerekiyor. 2016 yılında geçerli olan pasaport defter ücreti
133,50 TL olarak belirlenirken; 6 aylık pasaport harcı 170,00 TL , 1 yıllık 248,40 TL, 2 yıllık 405,50 TL , 3 yıllık 575,90 TL , 4-10 yıllık pasaport harç bedeli ise 811,60 TL


One thought on “Yurtdışı planı olanlar için: Pasaport Nasıl Çıkartılır?

  • Eylül 27, 2019 tarihinde, saat 7:25 am
    Permalink

    paylaşımlar güzel, paylaşımların devamını bekliyoruz

    Yanıtla

Bir Cevap Yazın