Poker masasından milyar dolarlık şirket CEO’luğuna: Osman Kibar Kimdir?

Forbest’in dünyanın en zenginleri listesine hızlı bir giriş yapan ve Türkiyenin en zenginleri arasında adını yazdıran Osman Kibar kimdir? İyi bir poker oyuncusu olan Osman Kibar’ın yaşlanmaya çare arayan şirketinin, nasıl milyar dolarlık bir şirket olduğu merak konusu oldu. İşte nasıl olduğunu merak edenler için yazımız.

1972 İzmir doğumlu olan Osman Kibar, Müzisyen Melih Kibarın yeğeni ve 1964 ile 1973 yılları arasında İzmir Belediye Başkanlığı görevini yapan Osman Kibar‘ın torunudur Şu an için 12 milyar dolar değeriyle dünya üzerindeki biyoteknoloji girişimi olarak kabul edilen Samumed’in kurucusu Osman Kibar. Öğrenim hayatına İzmir’de başladıktan sonra İstanbul’da Robert Koleji’ni bitirdi. Daha sonra ABD, Kaliforniya’ya giden ve eğitim hayatına Pomona Koleji’nde devam etti. Matematik konusunda çok yetenekli olan Osman Kibar önce Caltech’te mühendislik, ardından da U.C. San Digeo’da biyofotonik alanında PhD unvanını kazanmış. Lisans üstü eğitimi sırasında da bio-teknoloji firması Gennoptix’i kurmuştur.

Ayrıca İyi bir poker oyuncusu olan Osman Kibar 2007 yılında Las Vegasta düzenlenen Dünya Poker Şampiyonasında 2. olduktan sonra bu oyunu bırakmıştır

Osman Kibar’ın girişimcilik dünyasıyla ilişkisi hep güçlü olmuş. İlk girişimi Genoptix‘i 2011’de, 470 milyon dolara Novartis’e satmış. Ardından ikinci girişimi elektronik şirketi E-Tenna ise ikiye bölünüp Intel ve Titan Corp.’a satılmıştır.

Üçüncü girişim ise Osman Kibar’ın iyi bir ‘girişimci avcısı’ olmadığını anlamasının ardından kurulmuş. Okuldan ayrılan Osman Kibar, New York’a taşındı ve burada yeni teknoloji girişimlerini takip eden Pequot Capital firmasında çalışmaya başladı. İyi girişimleri keşfetme görevini üstlenen tecrübeli girişimci, bu görevin kendisi için yeterince heyecan verici olmadığını görünce ceketini almış ve San Diego’ya geri dönmüş. Havaalanında karşılaştığı eski dostu Cevdet Samikoğlu’na dünyayı değiştirecek teknolojilere odaklanacak iş planını anlatmasının ardından.
Samikoğlu şirketi kurabilmesi için ona 3.5 milyon dolarlık yatırım sağladı.

Osman Kibar’ın üçüncü girişimi Wintherix, Pfizer‘dan aldığı maddi destekle birlikte adeta bu ilaç devinin bünyesinde doğmuş. Ancak Wintherix ve Pfizer arasındaki anlaşmazlıklar karşılıklı davalara dönüşünce Osman Kibar ve ekibi oradan ayrılıp yollarına kendi başlarına devam etmeye karar vermişler.

Pfizer ile girdiği hukuk mücadelesini kazandıktan sonra ilaçlarını geri kazanınca hikaye yeniden başlamış, elbette bu esnada şirketin değeri çok düşük seviyelere gerilemiş. Finansman ihtiyacına yanıt ise Credit Suisse Türkiye’den gelmiş. Kişisel bağlantıları sayesinde 2.4 milyon dolarlık bir yatırım bulan Osman Kibar böylece şirketinin adını Samumed yapmış.

Samumed’in en büyük iddiası yaşlanmayı yavaşlatması ve hatta tersine çevirmesi. Bu iddianın temeli birçok farklı alanda etkili olabilen çeşitli ilaçlara sahip olması. Şuan en popüler ilaç zamanla dökülen saçların ekme vs. işlemler olmadan yeniden uzamasını sağlarken beyazlayan saçların da yeniden gençlik yıllarındaki rengine dönmesini sağlıyor.

Samumed’in diğer ilaçları ise dizlerde yaşlanma etkilerini ortadan kaldırıyor, omurilik disklerini onarıyor ve akciğer kanseri tedavisinde yaraların iyileşmesini sağlıyor. Bu ilaçlardan bazıları erken aşamada insan üstünde test edilmeye başlamış durumda.

Yani henüz Samumed’in piyasaya çıkmış bir ilacı yok. Buna rağmen önce 220 milyon ardından da 100 milyon dolar yatırım almaları şaşırtıcı değil. Zira bu ilaçlardan biri bile piyasada başarı elde ederse Samumed’in değeri çok yukarılara çıkabilir. Şuan 12 milyar dolar değer biçilen Samumed’in hisselerinin üçte biri Osman Kibar’ın elinde.

Bir Cevap Yazın