SSD Nedir? HDD’den Farkı ve Avantajları Nelerdir?

İyi bir PC için vazgeçilmez hale gelen SSD’ler, önceden yaşanan sabit disklerin bazı sorunlarına çözüm sağlamaktadır. Peki SSD Nedir? HDD’den Farkı ve Avantajları Nelerdir?

SSD Nedir?

Son yıllarda sıkça duyduğumuz SSD‘lerin açılımı Solid State Drive olan disklerin Türkçe karşılığı Katı Hal Sürücüsü‘dür. Çalışma mantığı, hard disklerden oldukça farklıdır. SSD‘lerin içerisindeki bellek yongaları, tıpkı bilgisayarlarımızdaki RAM‘ler gibi hızlı çalışırlar.

SSD‘lerde kullanılan Flash yongalar iki ana gruba ayrılıyor. Ürün alırken bu terimleri bilmek işinize yarayacaktır. MLC ve SLC adındaki bu yongaların birbirlerine karşı çeşitli avantajları ve dezavantajları bulunuyor.

Single Level Cell (SLC)

SLC flash bellekler her bir hücrede 1 bit veri saklarlar. SLC tipi flash bellekler bu yüzden daha az kapasite sunarlar. Fakat daha yüksek performans için SLC tipi bellekler tercih edilir.

Multi Level Cell (MLC)

MLC tipi flash bellekler ise her bir hücrede 2, 3 ve daha fazla bit veri saklayabilir. MLC tipi bellek yongaları daha fazla kapasiteli SSD’lerde tercih ediliyor. Performans anlamında ise SLC’nin gerisinde kalıyor.

HDD ile Arasındaki Farkları nelerdir?

Geleneksel hard disklerde veriler, plakaların üzerindeki sektörlerde tutulur. Bu plakalar hard disk içerisindeki motorlar ile döndürülür ve okuma / yazma kafası tarafından okunur. SSD‘lerde ise   , verileri depolamada kullanılan mekanik parçalar yerine NAND flash yongalarda saklanır ve dahili devrelerden oluşan sürücülerdir. SSD’lerin hareketli parçaları yoktur. SSD’ler daha pahalı USB bellek gibidir. SSD ve HDD aynı işlevi görürler; sisteminizi yükleyip, kişisel dosyalarınızı ve uygulamalarınızı depolarlar.

SSD Kullanmanın Avantajları nelerdir?

  • SSD’lerin HDD’lere göre avantajı, hızıdır. Sabit disklere göre SSD’li bilgisayarlar ve uygulamaları çok daha hızlı açılır. Bilgisayarların iş, oyun veya eğitim amaçlı gibi her türlü kullanımlarda , SSD’lerin farkı belli olur.
  • SSD’lerin hareketli parçaları olmadığından, HDD’ler gibi aniden bozulma ihtimalleri daha azdır.Ancak arıza yapan bir SSD’den veri kurtarmak da daha zor olabilir. SSD’ler de belirli bir yazma kapasitesi olduğundan o kapasiteye ulaştıklarında kullanılmaz hale gelir (normal bir kullanımda yıllarca hizmet verebilir). Hareketli parçalarının olmaması, SSD’lerin dışarıdan gelecek sarsıntılarda HDD’ler gibi etkilenmezler.
  • Motorundan ve diskten gelen sesler, HDD’lerin ortak özellikleridir. SSD’ler ise tamamen sessiz çalışırlar. SSD’ler, HDD’lerdeki “parçalanma” (fragmantation) sorunu yaşamaz; bu sorunu otomatik olarak çözen mekanizmaları vardır ve müdahale gerekmez.
  • Tabi ki SSD’lerin de bazı dezavantajları vardır. SSD’ler HDD’lere göre yüksek fiyatlıdır. HDD’lerde 500GB “giriş modeli” kabul edilirken SSD’lerde “giriş seviyesi” 128GB’a kadar inebilmektedir. Bunlardan dolayı SSD ve geniş HDD bir arada kullanılabilir, işletim sistemi ve en önemli uygulamalar SSD’ye yüklenerek hız avantajından faydalanılır.

SSD Kullanmanın Dezavantajları nelerdir?

  • SSD‘ler HDD‘lere göre çok hızlı. Rastgele erişim süresi ve gecikme süreleri bakımından 150 kata kadar fark atabiliyor. Bilgisayarınızın hızını yukarı çıtalara çekebilirsiniz. Fakat SSD‘nin de eksileri bulunuyor.
  • Başta kapasiteleri sınırlı. Piyasada 4TB‘a kadar hard diskleri alıp, bilgisayarınıza takabiliyorsunuz. Normal SSD’ler için bu değerler şimdilik rüya. Tabi sunucu çözümleri bulunuyor. Ama kategoriye katmıyorum.
  • İkinci negatif yön ise gigabyte başına düşen fiyatta, hard disklere göre oldukça pahalı olmaları.
  • SSD‘lerin belli bir kullanım önrü vardır. SSD‘ler uzun süreli kullanımlarda hızla yıpranmaya başlar. Hızları ise yıpranma dolayısı ile yavaşlamaya başlar.
  • SSD‘lerdeki ortalama yazma-silme ömrü 10.000 – 15.000 işlem civarında. SSD’leri genelde sistem ve uygulamaları çalıştırmak için kullandığımızdan, yazma silme işlemi oldukça sık olacaktır. Bu da SSD’nin ömrü için negatif bir özellik.

Firmalar düzensiz aşınmalar ve aşınma konusunda yeni algoritmalar geliştiriyorlar. SSD’deki her bellek yongasına eşit yük vererek, yıpranmayı eşit yapmayı planlıyorlar. Gittikçe çözüme giden ve ömrü uzatılan bu sorun, zaman içerisinde iyice hafifletilecek.

Kısaca SSD‘nin yararları oldukça fazla. Artık kapasitesi ne olursa olsun her bilgisayarda bir SSD bulunması gerekiyor. 32GB‘lık kapasite bile yeterli olacaktır. İşletim sistemi ve sık kullandığınız uygulamaları SSD’de kullanıp, depolama için HDD kullanmanız en mantıklısı.

Bir Cevap Yazın