Susamam parçasıyla gündeme gelen rapciler kimler?

Susamam parçasıyla gündem olan başta Şanışer ve eşlik eden diğer rapçiler kimler? çoğu kişinin ilk kez adını duyduğu ve parçada Türkiye’deki sorunlara kendince değinen bu kişilerin kimler olduğunu araştırdık.

Şanışer olarak bilinen Sarp Palaur Kimdir?

Rap dünyasında Şanışer ismiyle tanınan Sarp Palaur, 1987 yılında dünyaya geldi. Aslen İzmirlidir. İlköğretim ve Ortaokul eğitimini İstanbul’da tamamladıktan sonra Antalya’ya yerleşti. 2005 senesinde Muğla Üniversitesi Turizm İşletmeciliği bölümünü kazandı. Otuzuncu Gün, Açık Ve Net, LUDOVICO II isimli albümleriyle hayranlarının karşısına çıktı.

Sarp Palaur, bir röportajında Şanışer isminin hikayesini şu sözlerle aktarmıştı:

“15 yaşında aldığım bir karar o. O dönem böyle eski Türkçe, Farsça isimler çok modaydı. Sagopa Kajmer etkisi sanırım.

Ben de Şanışer’i buldum kendime. Ama ismimden memnunum. Ya bana uydu, ya ismimden ötürü kariyerim böyle gelişti. Hangisi oldu bilmiyorum ama sonuçta şanıma yaraşır bir isim oldu.”

Şanışer’in Susamam parçasındaki şarkı sözleri neler?

Giriş

Günler koşuşturmakla geçip giderken
Neden var olduğunu unuttun
Neden olduğun sorunlarınsa farkında değilsin
Gülmek eğlenmek istiyorsun
Sorunlara çözüm bulmak gibi bir derdin yok
Hayat zaten çok zor
O yüzden müzik seni eğlendirsin
Gerçeklikten uzaklaştırsın istiyorsun
Ama biz müziğin bir şeyler değiştirebileceğine inanıyoruz
Bizimle gel
Başlayalım mı?

#Hukuk

Ben bi’ beyaz Türk’üm
Yasalarım Anglosakson ama kafam Ortadoğulu
Apolitik büyüdüm, hiç oy vermedim
Kafamı tatile, gezmeye, borca yordum
Adalet öldü, ucu bana dokunana dek sustum ve ortak oldum
Şimdi tweet atmaya bile çekiniyorum
Kendi ülkemin polisinden korkar oldum
Üzgünüm ama senin eserin ülkedeki umutsuz nesil
Senin eserin bu mutsuz kesim ve bu kurşun sesi!
Sebebi nedir bilmeden hapiste çürüyen o suçsuz sefil
Seni, senin eserin, senin eserin bu korkunç resim
Bu yorgun sesim
Fakirin vergisiyle yatına, katına katana salak
Haşere geri yolsuz vekil seni, senin eserin!
Sen hiç yıkanmadın
Ölümle bi’ kez bile tıkanmadın
Elinde 3. dalga karton bardak kahve
Tek derdin o özenti “Start-Up”ın
Şimdi kapını kollaması gereken adalet gelir acımaz
Vurur kırar kapını
Çünkü çocuk öldü vuran memurdu diye “Haklıdır” dedin
Sesini çıkarmadın, yani suçlusun!
Çünkü iki gün üzülüp sonra gözündeki nehri kuruttun
Tuğçe ve Büşra’nın katilini serbest bırakan hakimin adı neydi unuttun!
Şimdi başına bi’ şey gelse şeh’rin hukuk mu?
Bi’ gece haksızca alsalar içeri seni
Bunu haber yapıcak gazeteci bile bulamazsın
HEPSİ TUTUKLU!
Salınan katillerin aldığı canlar (Geri gelmeyecekler!)
Haksız yere hapiste geçen yıllar (Geri gelmeyecekler!)
Sen sustun, ses etmediğinden bindiler tepene
Haklarını elinden aldılar ve güzellikle geri vermicekler

Nakarat #susamam

Gel, gün olur hapsolur bu suçlu cümleler!
Yenilir hiç olurum fark etmezler!
Susma, susamam!
Korkma yanıma gel!
Gel, gün olur hapsolur bu suçlu cümleler!
Yenilir hiç olurum fark etmezler!
Susma
SUSAMAM!

#Hayvan Hakları

Bi’ kap su ver çok mu zor
Vicdanlı ol be lanet
Anlamak istemiyosun ama bütün bu canlar sana bana emanet
Lan bi’ düşün:
“Soğukta kışta dışarda tek başına yaşıyosun
Dilini anlayan kimse yok hep tehlike, hep felaket, hep afet”
Ademe bir türlü yaranamazlar
Vicdana bakar paraya bakmaz
Toplayıp ormana atmak çözüm değil
Bunlar kurt değil, ormanda kendi başlarına yaşayamazlar
Onları sen savun, onlar kendi haklarını arayamazlar
Barınaklar dolu
Memleket acı
Seması kara
Sokak hayvanlarına tecavüz etmenin, işkence etmenin cezası para
“Büyük ahlaksızlıklar için büyük aptallar lazımdır”
Bütün insanlar suçlu değildir ama
Bütün hayvanlar masumdur

Fuat olarak bilinen Fuat Ergin Kimdir ?

Fuat Ergin, 30 Ekim 1972, Berlin doğumlu. İlkokulu Berlin’de okuyan Fuat, 1984 yılında ailesiyle birlikte Türkiye’ye (Şile’ye) temelli dönüş yaptı. Şile’deki ortaokul ve lise yıllarında baba ve annesinin ardarda vefatıyla FUAT, kendine en iyi alternatif olarak Berlin’i seçti. (Baba RIP 86, Anne RIP 89). Türkiye’de beş yıl kaldıktan sonra (Berlin Duvarı’nın yıkılmasından bir ay sonra), Aralık1989’da Berlin’e geri döndü.

İlk rapini 1992 yılında İngilizce olarak yazdı ve bu yıllardan itibaren Berlin’deki hip hop party’lerde sahneye çıkmaya başladı. Aynı dönem Berlin’e konser vermeye gelen hip hop’un efsanevi isimleriyle Miks News dergisi için röportajlar yaptı. Mesela Nas, Beastie Boys, Fugees, Blade, Grave Diggaz, Booyaa Tribe, ONYX, Das EFX, Gangstarr’dan Guru, Goats ya da House of Pain…

Bu yıllarda ekmek parasını çeşitli işlerde çalışarak kazandı. Zamanla raplerini düşünme dili olan Türkçe yazmaya karar verdi ve ilk profesyonel kaydını 1995 yılında “HASSICKDIR?” adlı albümle yaptı. Bu albüm 1999 yılında kaset ve CD olarak yayınlandı.

FUAT, albümlerini hazırlarken bir yandan 1995 – 1996 yılları arasında Berlin HIP HOP Mobil için konserler ve RAP eğitimi verdi. 1997 – 1998’de Berlin Hip Hop Haus’ta RAP WORKSHOP’u yaptı. Bu rap workshop’ta 8 – 16 yaş grubu Alman ve Türk çocuklara rap dersleri verdi.

Almanya’da ROYALBUNKER’in 2000 yılının aralık ayında piyasaya sürdüğü M.O.R. (Masters Of Rap)- “NLP” adlı toplama albümde yer aldı ve çok geçmeden 17 Mart 2001’de “HASSICKDIR? II” albümünü yayınladı. 2002 yılında solo albümü “BONOBO 1 PANZER” ve FETTFLECK adlı toplama albümleri yayınlandı. 2003 yılında “HASSICKDIR? III” isimli albümünü çıkardı.

FUAT, ilk Almanya turnesine 1999 yılında Swollen Members, Kool Savaş, Souls of Mischief ve Uluslararası Turntablism Federasyonu Avrupa birincisi DJ Hype ile çıktı. Arsonists (New York), DJ Vadim (St. Petersburg), Del The Funky Homosapien (L.A. Oakland), Casual (L.A. Oakland), X Man (New York), C.V.E. (L.A.) gibi önemli isimlerle konserlere çıktı. 2001 yılında PROJEKT BLOWED’tan BUSDRIVER ve Los Angeles’lı C.V.E.’den RIDDLORE ile düetler yaptı.

2002 yılında tüm dünyada piyasaya sürülen Amerikalı efsanevi hip hop grubu Wu Tang Clan’ın beyni RZA’nın “The World According To RZA” albümünde yer aldı. Almanya’nın hemen her şehrinde; Türkiye, Avusturya, Hollanda, İsveç ve Kuzey Kıbrıs’ta bir çok konser verdi. 2003 – 2004 te, Berlin Theater Zerbrochene Fenster de tiyatroda oynadı. “36 Street” adlı oyun bu tarihler arasında 16 kez sahnelendi. 2004 yazında Berlin Kreuzberg Bizim E.V de yine 8 – 16 yaş grubu Türk öğrencilerle RAP workshop’u düzenledi. Karneval Der Kulturen de aynı öğrencileriyle konser verdi.

2003 yılında Killa Hakan ile “RAPÜSTAD” adlı düet albümünü çıkardı. 2004 yılının eylül ayında Türkiye’ye “geri geldi” ve kariyerini Türkiye’de devam ettirmeye başladı. 2005 yılının mayıs ayında “Her Ayın Elemanı”, 2009 Şubat ayında “Kalbüm” albümlerini yayınladı.

İstanbul Kültür Sanat Vakfı ile Minifest ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları’nın düzenlediği Çocuk Şenliği’nde çocuklara rap öğretileri yaptı. Mayıs 2010’da Sabancı Üniversitesi’nde Rap Workshop düzenledi.

Sanatçı Aslı Çavuşoğlu ile birlikte TRT’nin 1985 yılında kullanımını yasakladığı kelimelerle “191/205” adlı şarkı projesine imza attı. Çavuşoğlu’nun İstanbul ve Paris’te açılan sergilerinde yer alan “191/205” adlı parça plağa basıldı.

2010 İstanbul Moda Haftası/Istanbul Fashion Week kapsamında Bahar Korçan defilesinin müziklerini yaptı. “Dinle” ismini taşıyan defile TRT İstanbul Radyosu’nda gerçekleşti.

Fuat, 2012 yılında “Yüzleş” adlı parçasını internette yayınladı ve aynı şarkıya video klip çekti.

Fuat Ergin, 2012 Eylül ayında sanatçı Işıl Eğrikavuk’un “Dönüşüm Muhteşem Olacak” projesine davet edildi. Canlı televizyon show’u formatında hazırlanan sanat projesi için Eğrikavuk ve Josef E. Amado ile birlikte İstanbul’daki kentsel dönüşüme dair ‘Karar Bizim’ adlı şarkı hazırlandı. Şarkının performansı ‘Salt Beyoğlu’nda gerçekleştirildi.

Fuat, 2013 yılında sanatçı Halil Altındere’nin Sulukuleli rap grubu Tahribatı İsyan grubuyla yaptığı ‘Harikalar Dİyarı’ şarkısına katıldı. Bu parçaya çekilen video Avrupa’da birçok galeri ve müzede sergilendi. 

Fuat’ın Susamam parçasındaki şarkı sözleri neler?

#doğa

Cengiz Han zamanı akan nehirde
Elini yıkamanın bedeli ölümdü
Göç edip çürüdük
Çöp kusarak üç denize sıçan bi’ hale büründük
Egzoz gazı soluyan
Sağı solu belli olmayan
Mangala gitti maganda!
Orman yanar
Tabiatın gözleri kan ağlar
Kibir yaptı tavan
Fabrika bacası basar
Atom reaktörü, çöpü hasar
“Electro smoke” ile her an atakta
İnsan en büyük parazit
Gezegene bak lan!
Hayvan kadar olamadı beşer
Ortama uyamadı revize eden
Faturasını gelecek nesil öder
Kıyamet şur’da “mal” gibi izle!

Ados olarak bilinen Adem Oslu Kimdir?

4 Nisan 1988 İstanbul doğumlu, gerçek ismiyle Adem Oslu adının ve soyadının ilk iki harfini alarak oluşturduğu ADOS mahlası ile rap dünyasında boy göstermektedir. Elif Oslu ile evli olan rapci, müziğe ilk adımlarını 2005 yılında attı. 2007 yılında ilk underground albüm çalışması ‘Şehrin Kartalı’nı yayınladı. Yine aynı yıl içerisinde ‘Bilinç Altıma Kaçırdım’ isimli ikinci albüm çalışmasını dinleyicilerin beğenisine sundu. Bir yıl aradan sonra ise üçüncü albüm çalışması ‘Ekimoz’ ile kendi müziğini ortaya koyarak dinleyici kitlesini oluşturmayı başardı.

Son olarak verdiği iki yıl aradan sonra 2011 yılının ilk ayında aynı zamanda yılın ilk albümü olma özelliğin taşıyan birçok farklı konuyu ele aldığı ‘Eskiz’ isimli albüm çalışmasını sınırlı sayıda bastırarak satışa sundu. Ayrıca albümleri haricinde yayınladığı şarkıları ve konuk olarak katıldığı albümlerdeki parçalarını ‘Küllük Bootleg  adı altında dinleyicilerine ulaştırdı.

Birçok başarılı MC ile bir araya gelerek çalışmalarda bulundu ve albümlerde konuk sanatçı olarak yer aldı. Marmara Üniversitesi Bahar Şenlikleri, Çanakkale Üniversitesi Bahar Şenlikleri, Kabataş Erkek Lisesi Müzik Festivali gibi önemli organizasyonların yanı sıra Türkiye’nin birçok ilinde sayısız sahne aldı. 2012 yılında ‘Katarsis’ isimli ilk yasal albümünü çıkardı. 2013 yılında 5 parçalık bir EP albümü yayınladı. Son olarak 2016 yılında VERTİGO albümünü piyasaya çıkardı.

Ados’un Susamam parçasındaki şarkı sözleri neler?

#Kuraklık

Abi yapma!
Atma şu izmaritini denize
Geri alamazsın
Gün gelir o pisliğini attığın denize hasret kalırsın, bakamazsın!
Kurak Afrika görüntüleri uzak değil
Çocuğun büyüdüğü yer sulak değil
Çünkü yok ettik gölleri, nehirleri, ırmakları, HEPSİNİ!
Nasıl acımadık?
İnanamıyorum
Elimizde varken hiç değerini bilmedik
Plastikle dolmuş mideleri hayvanların buna hiç mi üzülmedin?
Nette paylaşmaksa yetmez
Bi’ şeyler yapmalı
SUYU KİRLETMEYİN!
Su gibi aziz olsun ülkem
Onun can damarlarına
Bu zehri vermeyin!

Hayki olarak bilinen Aytuğ Tunal Kimdir?

1983 doğumlu rap şarkıcısı Hayki’nin gerçek ismi Aytuğ Tunal’dır. Kadıköy’lü rapçi olarak tanınmaktadır. Hasanpaşa’da doğmuş ve burada 27 sene yaşamış, çocukluk ve gençlik yılları orada geçmiştir. Flow isminde Boxer cinsi bir köpeği vardır.

Hayki ilk dönemlerde seslendirdiği parçaları ve müzikleri kayıt etmek için evine kayıt sistemi kurmuş, askerlik dönemine kadar bu şekilde çalışmalarını sürdürmüştür. Askerlik görevinin ardından 2004 senesinde İhtilal isimli grubu Garez ve Kaplan mahlasları ile kurmuştur.

4 sene bu grup ile çalışmalarını sürdürmüş ardından ayrılmıştır. Grubun ardından kendi solo çalışmalarına başlayan Hayki bir çok konser ve organizasyonda yer almıştır. Bir çok önemli sanatçı ile birlikte düet yapan Hayki ilerleyen dönemde, Da Poet ve Patron isimli rapçilerle PMC stüdyoları kurmuş ve diğer rapçileri aynı çatı altında toplayarak çalışmalar gerçekleştirmiştir.

Özellikle B1R adlı şarkı ile müzik severler tarafından tanınmıştır. Bu şarkıya çektiği video klibi Youtube sitesinde 25 Milyondan fazla izlenme rekoru elde etmiştir.

Hayki’nin Susamam parçasındaki şarkı sözleri neler?

#adalet

“Adalet” sözde mülkün temeli
Tıkamış kulağını duymaz ne dediğini
Adeti, töresi, geleneği söyle
Giden kötüydü de gelen iyi mi?
Bu medeni mi?
Biz yiyemiyorken senin kürkünün bile yemediğini
Sizin polisiniz silahını çekip güpegündüz ortalıkta vuramaz dilediğini
Medya, basın, hukuk, asker hepsi sizin için çalışırken
Aslen güneş bile üzerine doğuyo bu çocukların
İşe gidip geliyolar canlarına kasten
Silahınızı kin!
Bu çektiğimiz bizim günahımız değil
Planınız iyi!
Ben bilmem bunun inananı kim?
Ama bilirim, gel
Silahımız dil!

Pit10 olarak bilinen Server Uraz Kimdir?

Müzik kariyerine 1998 senesinde yazdığı ilk sözlerin ardından 1999 yılında ilk kaydı ile adım atan Server Uraz tanınan rumuzu Pit10 1988 yılında İstanbul’da doğmuştur.

2001 senesinde evinde kurduğu Olympos home studiosu ile müzik çalışmalarını sürdürmüştür. Daha sonra çalıştığı kişiler ile birlikte Olympos çatısı altında çalışmalarını sürdüren Server Uraz bugüne kadar 300’ün üzerinde söz yazmıştır.

Canlı performanslar, düetler ve yer aldığı organizasyonlarda büyük bir hayran kitlesine sahiptir. Özellikle Ses ve Ortam Kızı gibi şarkıları büyük beğeni ile dinlenmiştir. Mustafa Ceceli, Özgün, Emre Altuğ ve Müslüm Gürses gibi isimlerle düet yapmıştır.

İlk bandrollü albümü ile En Sevilen Nefret Edilen Adam Server Uraz’ın ciddi bir çıkış yakalamasına sebep olmuştur. 2015 yılında pit10 ismini tamamen bıraktığını açıklayan Uraz en son çıkardığı Yılan Hikayesi isimli albümde gerçek ismini kullanmıştır.

Server Uraz’ın Susamam parçasındaki şarkı sözleri neler?

#hukuk

(Bu Server Uraz)
Ben sesiyim kayıp neslin
Sansürü olamam ayıp resmin
Ekibimi bu mezardan çıkarabilmek için hep gözlerim açık, uyanık ayık gezdim
Sopa, bıçak ne yazar ki? Zayıf hepsi!
Öncelikle olmalı akıl keskin
Sabır beynimi yiyip bitirirken yağmur gibi yağanları yakıp geçtim!
Müzik yapmak dışında bi’ bok yemedim!
Polis bi’ şeyleri problem edip
Yine duruşmadayım sen konsere git
Ben aynı takım elbisemle 10 senedir
Biri dönüp desin bana “Çaban boş yere değil”
O gün kalbimi, ruhumu komple veriyim ama
Yargı gelip arıyor bedeli
Yaşıyorum cehennemi, yanıyor bedenim

Beta olarak bilinen Berk Bayındır Kimdir?

Rap müzik dünyasının sevilen isimlerinden Beta Berk Bayındır, 1989 yılında aslen İstanbul’da dünyaya gelmiş, başak burcudur. Çok küçük yaşlarda müzik ve oyunculuk ile ilgilenmeye başlamıştır.

Müzik dünyasına 2004 senesinde A2Bt adlı albüm ile giriş yapan Beta Berk Bayındır, 2. albümünü ise 2005 yılında Cümle Alem’den 250,’Çürük Yarınlar ismiyle müzik severlere sunmuştur.

2006 senesinde Batuğ ile birlikte Antisistem isimli grubu kurmuş, Manik Depresif isimli albümü hazırlamış aynı yıl gruba Deniz Gürzumar dahil olmuş ve Sistem Yalakaları isimli albümü çıkarmıştır. 2007’de Olympos Production bünyesine dahil olarak Hesap Mı? ve Deşifre isimli albümlere imzasını atmıştır.

İnternet dünyasında ise 2006 yılında sevenleri ile buluşmuş 2008’de Pişti albümü ile asıl çıkışını gerçekleştirmiştir. Ardından Beton, Dokuz, Bu İşte Bir Terslik Var albümlerini müzik severler ile buluşturan Bayındır, ilk sahne performansını ise 2005 senesinde May Fest ve Khas Fest’te gerçekleştirmiştir. 2009 yılından bu yana Türkiye’de 40’ın üzerinde ile gitmiş ve sayısız konser vermiştir.

Kadir Has Üniversitesi Tiyatro bölümünde oyunculuk eğitimi alan Beta Bayındır, Krem ve Paramparça dizilerinde rol almış, 2010 senesinde Fox Tv ekranlarında Osmantan Erkır TV programında yaratmış olduğu karakterler ile skeçler hazırlamıştır.

Çalışmalarını Olympos, Epidemik Yapım ile devam ettiren Beta Berk Bayındır bugüne kadar çıkardığı albüm ve yılları, 2016 – Best of Beta, 2014 – Kroşe, 2013 – Deli-Dahi, 2011 – Kulak, 2011 – Kulak Kabartma Tozu, 2010 – Bu işte Bir Terslik Var (Pit10 ile), 2009 – Dokuz, 2008 – Beton (Pit10 ile), 2008 – Pişti, 2008 – Deşifre, 2007 – Hesap mı?, 2006 – Sistem Yalakaları (Deniz Gürzumar ve Batuğ ile), 2006 – Manik Depresif (Batuğ ile), 2005 – Çürük yarınlar, 2005 – Cümle alem, 2004 – A2BT…

Beta’nın Susamam parçasındaki şarkı sözleri neler?

#Türkiye

Merhaba Türkiye
Bende var hüviyet
Yaşamaya çalışıyoruz hasbelkader gitmeden katakulliye
Ekrana süs diye çıkan şarlatan, hep fanatik biri!
Fesatlık, kötü niyet salgın gibi
Eder daha manipüle!
Bu bir temsil ya da piyes!
Bu uçaksa bu türbülans!
Komşumuzdu Suriye
Şimdi bu gemideki vatandaş mı? (Yurttaş mı?)
Huzurda değil ölü bile topraktakilerin ahı var
Sadece gazeteydi “Hürriyet”
Sen olabildiğince özgür ol!

Tahribad-ı İsyan grubu üyeleri Asil Slang olarak bilinen Asil Koç ve Zen-G olarak bilinen Burak Kaçar Kimdir?

Tahribad-ı İsyan ailesinin ilk tohumları 2008 senesinde bir lise sırasında atıldı.Asil Slang (Asil KOÇ) ve Zen-G (Burak KAÇAR) aynı sınıfta aynı sırayı paylaşan 2 arkadaştı.Sonra rap müziğe olan ilgileri onları birbirlerine daha da bağladı.2010 yılının başlarında grubun devrik cümleler kurmakla ünlü olan üyesi V.Z. olarak bilinen Veysi Özdemir de gruba dahil oldu.2010 yılına kadar hep yazdılar daha doğrusu sadece yazmak zorunda kaldılar çünkü kendilerine ait bir stüdyoları yoktu.Yazdılar yazdılar yazdılar.Defterleri nefretle, mutlulukla, savaşla, barışla, iyiyle, kötüyle dolmuştu.Ve yıkılan Sulukule’ nin sesi olmaya kararlıydılar. Sulukule de oturan Slang yıkıma direk şahit olmuştu.İnsanlar nesillerdir yaşadıkları evlerinden atılmıştı.Evlerinden atılan insanlarla birlikte kültürde dağılmaya başlamıştı. Tahribad-ı İsyan işte o zaman gerçekten işe başlamıştı. Artık daha iğneleyici sözler yazmaya başladılar. Bu sisteme isyan etmeye başladılar, İsyanları, çevrelerindeki insanlarında ilgisini çekmeye başlamıştı. Hem Sulukule halkı hemde onları dışarıdan tanıyanların güzel yorumlarını, yardımlarını aldılar. Son zamanlarda mahalledeki müzisyenlerle de çalışmaya başlayarak bu dayanışmayı gösterdiler. “Harikalar Diyarı” adlı projeyle kendini geniş kitlelere tanıtan grup 2017 yılında kendi ismini taşıyan Tahribad-ı İsyan albümünü yayımlandı.

Tahribad-ı İsyan Susamam parçasındaki şarkı sözleri neler?

#İstanbul

Hepimizi bi’ lokmada yutuveriyo’
Pis boğazlı İstanbul!
En iyi zamanları törpülüyo’
Çözülemeyen gizemli esrar bu!
Taşı toprağı altın (altın)
Eli verdim, kolu kaptı (saldır)
Ulaşım, eğitim, yargı (yardım)
Şeytan zehrini saldı (saldı)
Paranız olmalı, ya da birileriyle aranız olmalı
Kodamanlarda numaranız olmalı
Aksaray’da bir adamınız olmalı
Bizim yatımız katımız bi’ de yalımız olmadı
Kumbaramız dolmadı da bununla doğmadım
Ki metropolde biraz amacın olmalı
Yapıcı olmadın, yakıcam ormanı
Beton ormanda hayvan olman normal
Tutsak göz altların yine morlar
Yönetenler çağ dışı dinozorlar
Bu ormanda herkese göre rol var
Sustukça sıra sana gelecek
Aydın beyinleri bekliyor karanlık gelecek

Ozbi olarak bilinen Onur Dursun Kimdir?

Rap müziğini yaşam felsefesi olarak benimseyen Başarlı rapci Onur Dursun, 1986 yılında İstanbul da dünyaya gözlerini açmıştır. 2012 yılında tesadüf eseri Craft Oyunculuk Atölyesi ile tanışan genç sanatçı, burada 2 yıl boyunca oyunculuk eğitimi aldı ve birkaç oyunda da oynadı. Bunlar ona asıl ününü kazandıran Halk Edebiyatı müziği fikrini gerçekleştirmesi için imkan sağladı.

Gezi parkı eylemleri sırasında çıkardığı ve halk tarafından takdir gören Asi şarkısıyla ünlenen Onur Dursun pek çok şarkıcı gibi müziğe çocukluktan ilgi duymuştur. Sevilen sanatçı Ozbi verdiği bir röportajda 13 yaşında müziğe başladığını belirtmiş ama müziğe olan ilgisinin daha küçük yaşlarda başladığını söylemiştir. İlk çalışması underground bir albüm olan ve bu albümü 2011 yılında internet aracılığıyla dinleyici ile buluşturan Onur Dursun, bu albümü evinde bulunan stüdyosunda çekmiştir. Daha sonra 2013 yılında Gezi Parkı olayları sırasında sosyal medya üzerinden paylaştığı Asi isimli parçasıyla beğenilen sanatçı Ozbi, 2014 yılında ise yeni bir single çıkarmıştır.

Ozbi’nin Susamam parçasındaki şarkı sözleri neler?

#Sorgulamak

Neden bu gök, bu yıldızlar, bu galaksiler, gezegenler
Neden, neyden bu evren?
Neyden bu dünya?
Neden ben, neden sen, neden biz?
Sorgula, hele bi’ sor lan bi’ “Neden ben varım?
Nereden geldim ve neden bi’ insanım?
Nasıl oldum? Nasıl olduk? Nası’ oluyo’?
Nası’ anlam kattık? Nası’ doluyo’ bu kafa?
Neye tapınıyo’ hayat kimi kayırıyo’?”
Hasat ne doyuruyo’ hesap
Anlasak, anlatıp her şeyi kavrasak da len
Anlamak mı yasak olabilir
Ama sadece bi’ yanıtı yok bi’ sürü cevap var koş git yanıt ara
Peşine düş mutlaka kanıt ara
Ruhunu demle hep yakıt ara lan
Kalbini tut ve de buna tanık ara
Hadi nefesini gör ve git sanat ara
Sorgula sorgula atomları
Işık hızını düşün ve de git kanat ara sonra
Uç uçabildiğin kadar
Uçabildiğin kadar
Uçabildiğin kadar uç
Uçabildiğin kadar uç
Bırak kendini

Deniz Tekin Kimdir?

Müzisyen ve söz yazarı Deniz Tekin, müziğe olan ilgisi sekiz yaşındayken piyano ve yan flütle başladı. Ortaokul ve lise yıllarında çeşitli yerel gruplarda yer aldı. 16 yaşında küçük kafelerde canlı müzik deneyimini gerçekleştirdi. Aynı zamanda çeşitli müzik platformlarında ‘Daphead’ kullanıcı adı ile kendi kayıtlarını paylaşıp bilinen şarkıların coverlarını yaptı ve ilgi gördü. 2017 yılında ise ilk stüdyo albümü “Kozakuluçka”yı yayımladı.

Memur bir ailenin çocuğu olarak İzmir’de doğdu ve Konak’ta ilk yıllarını geçirdi. Anne ve babası kamu sektöründe diş doktorluğu yaptığı için çocukluğu farklı illerde geçti. İlk olarak ailesiyle Mardin’e gitti ve ilkokulu burada bitirdi. Ardından Gaziantep’te ortaokul ve lise eğitimini tamamladı. Müziğe olan ilgisi babasının da teşvikleriyle piyano ve yan flüt ile başladı. Gaziantep’te SoundCloud gibi müzik paylaşım platformlarında çalışmalarını paylaştı ve ilgi gördü. Bu dönemlerdeki kayıtları YouTube’da 1 ile 7 milyon arasında dinlendi. Yeterli bir dinleyici kitlesi oluşturduktan sonra İstanbul, Ankara, İzmir ve Antalya gibi büyük şehirlerde konserler verdi. Kalben 2015 yılındaki bir röportajında Tekin’in çaldığı enstrümanlara ve sesine dikkat çekti. Gaziantep sonrasında Boğaziçi Üniversitesi’nde Batı Dilleri ve Edebiyatı bölümünde eğitim görmeye başladı. 2017 yılında ise henüz on dokuz yaşındayken dokuz şarkıdan oluşan ilk stüdyo albümü “Kozakuluçka”yı yayımladı. Bu albümde Ahmet Kaya ve Yusuf Hayaloğlu gibi isimlerin seslendirdiği “Beni Vur” adlı şarkıyı yorumladı. Ayrıca “Bende Bir Problem Var şarkısına İstanbul’da bir klip çekti. 2017 Türkiye anayasa değişikliği referandumunda ‘Hayır’ kampanyasına destek verdi.

Deniz Tekin’in Susamam parçasındaki şarkı sözleri neler?

#Kadın Hakları

Ben bilmem hiç kendimi korumak zorunda kalmadım
Bilmem ben bi’ çocuğu düşünmek zorunda olmadım
Hiç evlendirilmedim
Evde dayak görmedim
Kendi evimde kendi odama zorla hapsedilmedim
Sözlerinizi kusmadım
Yurdumdan edilmedim
Nefretinizle yanmadım
Yakılarak can vermedim
Hiç kardeşim olmadı
Hiç abimden korkmadım
Okuldan alınmadım
Ben hiç öldürülmedim

Yeis Sensura ve Sehabe kardeşler Kimdir?

Yeis Sensura olarak bilinen Mehmet Çetin kimdir?

Mehmet Çetin, sahne ismiyle: Yeis Sensura. 21 Ağustos 1989’de Aydın’ın Nazilli ilçesinde doğdu. Hacettepe Üniversitesi Psikoloji Bölümü Mezunu olan Yeis Sensura, Küçük yaşlardan beri tutkunu olduğu rap müziği icra etmeye ise lise yıllarında amatör olarak yaptığı altyapılarla başladı. Yeis Sensura, 2005 yılından itibaren internette yayınlanan bir çok underground albüme altyapı desteğinde bulundu ve yine bir çok albümde düet olarak yer aldı. Başta İstanbul, Ankara, İzmir, Adana, Antalya, Eskişehir, Aydın, anisa, Antalya olmak üzere birçok şehirde çeşitli Hip Hop organizasyonlarında sahne alarak, boy gösterdi.

2007 yılının başlarında öz kardeşi Sehabe’nin prodüktörlüğünü yapmaya başlamasıyla rap müziğe bakış açısı zamanla hobinin ötesine geçti. Yıllar içersinde underground rap müzikte hızla tepelere yükselen Sehabe’nin klasik olmuş bir çok şarkısının altyapısı yaptı. Bu altyapıların Sehabe gibi başarılı bir rapçi tarafından kullanılması, birçok kişi tarafından sevilen ve söylenen şarkıların altyapıları olmasını sağladı. Önceden featleriyle eşlik ettiği underground albümlerin yanı sıra; kayıtları 2007 ve 2008 yıllarında alınmış olan ilk solo albümü “Rafta Kalanlar”ı 2009’un ağustos ayında çıkarttı. Bu albümdeki “Zor Sanat Yaşamak” adlı parçaya çektiği video klip ile ilk kez dinleyici kitlesine yüzünü gösterdi. Bir olay örgüsü içermesinden ötürü rap piyasasında bir ilklik özelliği taşıyan bu klip, gerek müziğiyle, gerek saç stiliyle, gerek ise imajıyla Yeis Sensura’nın bir çok kişi tarafından farklı olarak nitelendirilmesini sağladı. İlerleyen aylar içerisinde 2006 yılından itibaren biriktirdiği ve kullanılmamış beatlerinin bir kısmından “Yeistrumental” adlı beat albümünü çıkarttı. 2010 yılı içerisinde prodüktörlüğünü üstlendiği Sehabe’nin 3. solo albümü “Güneş Geceyi Bilmez” için on üç tane altyapı yaptı ve bu albümde iki parçada Sehabe’ye eşlik etti. Aynı albümünde yer alan “Kuşlar Uçmayı Unutmaz” adlı duygusal parçaya çekilen ikinci video klibiyle, Sehabe ile beraber büyük beğeni topladı. 2010 yılının son aylarında enstrümantal müzikler kullanarak yaptığı “Nütevazu” adlı albümü tamamlayıp, dinleyicilerine sundu. Bu albümde duygusal şarkılarıyla dikkat çeken Yeis Sensura’nın “Gözlerimin En Güzel Yeri” ve “Dokunmam Farklı Tene” adlı parçaları birçok dinleyici tarafından sevilerek dinlendi. Hemen ardından 2011 yılının ilk aylarında “Melodika” adı verdiği ikinci beat albümünü internette sundu. Solo çalışmalarına ara vermeden devam eden Yeis Sensura 2012 yılında “Y.E.İ.S.” adlı internet albümünü yayınladı. Albümün ilk video klibini öldürülen ya da haksız yere hapiste yattığına inandığı gazetecileri konu alan “Yazardan Mektup” adlı video klibe çekti. Klibe göre yazılan bir şarkı olması ve Türkiye sınırları içerisinde oldukça cesaret isteyen bir iş olarak görülen bu video klip, dinleyicilerinden, çeşitli dernek ve kuruluşlardan bütün taktir topladı. Y.E.İ.S albümünün ikinci video klibi ise Yeis Sensura’nın 2012 yılında Ankara’da bizzat yaşadığı kendi evinde “Ben Bir Pisliğim” adlı parçaya çekildi. Bu klip ile klasik rap parçalarının aksine eğlenceli işler de yapmak istediğini gösteren Yeis Sensura 2013 yılında “SON” adlı albümü internete verdi. Duygusal parçaların yoğunlukta olduğu bu albümde de “Zamanı Kıskanım” , “Yalnızlık ” ve “Gel” isimli şarkılarıyla dinleyicilerinin beğenisini topladı. 2014 yılının başlarında 2012 ve 2013 yılında yapmış olduğu altyapıları “Beattape” isimli enstrümantal albümü dinleyenleriyle buluşturdu.

Sehabe olarak bilinen Barış Çetin kimdir?

Barış Çetin, sahne ismiyle Sehabe. 26 Ağustos1988’de Aydın’ın Nazilli ilçesinde doğdu. Kardeşi gibi psikoloji okuyan Sehabe Ortaokulun son dönemlerinden itibaren rap müziğe ilgisi artarak devam etti ve uzun yıllar dinleyici olarak kaldı. 2003 yılında biriktirmiş olduğu a’capellalarını kasetçalara kaydetti. Fakat yetersiz olduğunu düşünüp rap müziğe bir süre ara verdi.Liseyi Aydın’ın en başarılı liselerinden biri olan Nazilli Anadolu Lisesi’nde tamamladı. Liseyi bitirmesinin ardından da müzik kariyerine yoğunlaştı

İlk albümünün hazırlıklarına 2006 yılında başlayan Sehabe, “Vuslat Kayıt Evi” ismini verdiği stüdyosunu 2007’nin ağustos ayında kardeşi Yeis Sensura’yla beraber kurdu. Özellikle sosyal konulu parçalarındaki duyarlılığı ve samimiyetiyle dikkatleri çekti ayrıca duygusal parçalardaki soyut tasvirleri işleyişi ve kişisel bunalım konularındaki hâkimiyeti sayesinde de kısa sürede fark edildi ve kendine dinleyici kitlesi oluşturmayı başardı.

Yeis Sensura ve Sehabe’nin Susamam parçasındaki şarkı sözleri neler?

#Kadına Şiddet

Kadına el kalkmaz ulan beyinsiz
Erkeksin ama insan değilsin
Aslında o en iyiye layık
Kadına şiddete hayır
Ülkede erkek neden en üstte minibüste, evde ya da metrobüste
Taciz şiddeti hiç bitmiyo’
Kınamakla falan iş bitmiyo’
Uh, Ah, adam olamadınız bu kalıbının adamı mı para babalarınız?
Beşiktaş’ta beş tokat, leş hareketler
Cebi dolu ciğerin beş para etmez
Yaşadığın kafa ne? İnsan mısın?
Biz utandık ulan! İnsan mısın?
İnsan mısın?
Bu hale nasıl gelir insan? Nasıl?

Aspova olarak bilinen Muhammed Kılıçaslan Kimdir?

28 Kasım 1995 doğumlu Muhammed Kılıçaslan Hip-Hop ve R&B müziğin birleştiği, karanlık ve epik soundları ile kulaklarımızı yepyeni bir tarz getiren Aspova‘nın dramatik bir isim hikayesi var, 15 yaşında Aspava adında bir mekanın önünden geçerken vurulan Muhammed “Vurulduğum an gördüğüm en son şey mekanın tabelasındaki o isim oldu.” diyor ve sonrasında kendine Aspova ismini seçiyor.

ilk Türkçe alternatif R&B/Trapsoul albümü “Geber Pislik” ile karşımıza çıktı.  İki yaşında Micheal Jackson parçalarıyla dans eden asıl adı Muhammed Kılıçaslan olan Aspova, ilk şarkılarını ilk okul yıllarında yazmaya başladı. Yayınladığı “Cumartesi”, “Gitmem Gerek”, “Terbiyesiz Ayşe” ve “Öpünce Geçer Mi?” gibi single şarkılar ile ismini duyurdu. Kendi hayatından anıları ve olayları şarkılarında dramatik bir kurgu ve senaryo ile yazan Aspova dinleyicilerine kendi hikayesini müziği ile anlatıyor. Albümün tüm Aranje ve Mixing & Mastering işlemlerini kendisi üstlenmiştir. 15 eserin yer aldığı bu albümde “Allame”, “Anıl Piyancı”, “Ados”, “Kezzo”, “İhtiyar” gibi Türkçe Rap’in sevilen isimleri Aspova’ya eşlik ederken albümeki çoğu şarkıların kendi hayatındaki anılardan ve olaylardan oluşturmuştur.

Aspova’nın Susamam parçasındaki şarkı sözleri neler?

#Dünya

Düşerim derinlere
Dünya, dönsün başım gibi
Aklımı kaybederek rüya
Nefesim, iç sesim
Düşerim derinlere
Dünya, dönsün başım gibi
Aklımı kaybederek rüya
Nefesim, iç sesim
Düşerim derinlere

Defkhan olarak bilinen Mustafa Hakan Kimdir?

Asıl ismi Mustafa Hakan Dursun olan ünlü rap sanatçısının mahlası Defkan’dır. 1982 yılında Hollanda’da doğan Defkan okul öncesi dönemini Türkiye’de geçirdikten sonra 7 yaşında Almanya’ya taşınmıştır. İlkokul hayatını Almanya’da yaşayan Defkan 1998 yılında Breakdans’a olan merakıyla birlikte rap müzik hayatına da adım atmıştır. Break dans ile birlikte rap alanında Türkçe ve dünya çapındaki yıldızların müziklerini dinlemiştir. Bu dönemde arkadaş gruplarıyla birlikte birçok organizasyona katılan ünlü rapçi kendini oldukça geliştirmiştir. 2003 yılında MissionUppercut isimli grubu kurmuştur.Arkadaşlarıyla birlikte kurduğu bu grup ile yine birçok organizasyona katılan Defkan underground rap dünyasının parlayan yıldızlarından birisi olmayı başarmıştır.

Defkhan’ın Susamam parçasındaki şarkı sözleri neler?

#Gurbet

Kaptı kafamı çarptı duvara
Beni koruması gereken tenime bastı cigara
Kaldırdı geri bütün derileri kattı dumana
Yattım falaka motherfucker bu mu yargı burada
Hangi kurala denk? (denk)
Cenk için hazırım, karışır her yer
Öğretilen bu işte
Şiddeti sevmek ve ipleri germek
Bak Almanya buz gibi morg
Bana sor sana diyim
Gençlerin çoğunda amfetamin, tilidin ya da weed, kokain ya da speed, crack
Sana göre güzel ama bana göre değil
Bana göre değil, kafana göre yürü bas mayına geber
Ederi kaç? Kaç? Kaç?
Kaç paraya bedel?
Yeter artık dönme teker gibi
Dost ol yeter bana
Geliyorsan dosdoğru gel

Sokrat St olarak bilinen Samet Gönüllü Kimdir?

Sokrat St, asıl adı Samet Gönüllü olan underground rap dünyasında ülkemizde adını ön sıralara çıkarmayı başaran ünlü rap sanatçısıdır. 30 Haziran 1989 Trabzon doğumlu olan Sokrat 13-14 yaşında şiir yazarak başladığı rap müziğin ülkemizdeki en beğenilen ve en çok dinlenen isimlerinden biri haline gelmiştir. Rap müzik ile tanışması bu yaşlarda olan Sokrat rap müziğin heyecanı ile yazdığı sözleri birleştirdiğinde o da bu müziği yapabileceğine karar verir.

Öncelikle bu müzik hakkında bilgi sahibi olmaya çalışır ve ülkemizde, dünyada bu müzik tarzındaki şarkıları dinledikten sonra kendi yazdığı sözleri vokale çeviren Sokrat bir süre küçük gruplarda Rap ve rock müzik vokalistliği yaptıktan sonra bu müziğe iyice bağlanır. Önceleri hobi olarak gördüğü bu işi artık öğrenmiştir ve tek başına rap müzik dünyasına atılır. 2004 yılının başlarında ilk stüdyo kaydını alan SoktraSt daha sonra Cumali Efrah ve Kamufle isimli rap sanatçılarıyla tanıştıktan sonra Dikkat Records isimli gurubu kurar

2 yıl kadar stüdyoda kayıtlar alan ve yeni veda parçalarına imza atan ünlü rap sanatçısı adını underground rap dünyasında duyurmaya başlamıştır. Daha sonra Blue Organizasyon ve Menajerlik ile çalışmaya başlamıştır. Bu sayede Türkiye’de bir ilki gerçekleştirirler. Blue Organizasyon Türkiye Turnesi’ne katılır. Bu sayede Türkiye’nin her bölgesinde hayran kitlesini oldukça artırır. Son albümü olan ”Kara Suratlarla Şiirler Arası Yolculuk” isimli albümü internet üzerinden 30 bin kez indirilmiştir. 2010 yılında rekor kıran bu albümden sonra müzik çalışmalarına aynı hızda devam etmektedir.

Sokrat St’nin Susamam parçasındaki şarkı sözleri neler?

#Eğitim

Mezun olucam
Cash para, diploma ver bana
Para yoksa ter dökmeliyim
Eğitimde fırsat eşitliğini fırsata çeviren bi’ üniversiteliyim
Ben mezun oldum
Yarattığınız sistem yüzünden bi’ serseriyim
Ben mezun oldum
Ya kasiyer olayım, ya da sinemada sana yer göstereyim
Sokak başı üniversite ama köy okulları çok terste
Başa gelenin ideolojisi neyse o anlatılır her derste
Zengin, fakir ayrı
Torpile ya da parasına göre kayırır
Eğitim endüstridir
İnşaattan rant sağlamaka aynı!
Kiminin kitap alıcak bi’ parası yok
Öğretmen atanıcak ama “arası” yok!
Milletvekili bi’ tanıdık mı, wow
Beni anlaman da bu mantıkla zor
Bari bi’ köy okulunun yardımına koş
Her tarafı kaos
Sen de biraz boğuş
Bu gece uyudu zorla çocuk
Okula gidecek
YOL YAP!

#intihar

Gitme, Gitme, Gitme, Gitme
Daha çok şeyi değiştirebiliriz bu hayatta
İnat etme
Hepimiz pes ettik vaktiyle
Şimdi sık yumruğunu
Sustur şu suskunluğunu
Unutma kafan atınca nasıl da dimdik durduğunu
İçin dışın nefret
Gel
Hiçbir şeyi yaşamak kadar sevme
Sana bi dünya yaratamam da elini tutarım elbette
Varsın herkes terk etsin seni
Sen dünyayı terk etme
Seni yargılamıyorum
Acını tam olarak anlamam mümkün değil biliyorum
Kaldıramadığım yükleri bırakıp kendi yolumdan gidiyorum ben
Sen de aynaya bak lütfen
“Seni seviyorum” de

Aga B olarak bilinen Burak Yelman Kimdir?

1987 yılının Ekim ayında dünyaya gelen Aga B yani gerçek ismi ile Burak Yelman Ankara doğumludur, Rap müzik dünyasına girmeden öncede sıkı bir rap dinleyicisi olan Burak Yelman daha sonra arkadaşları ile birlikte RaOrdusu isimli bir grup kurmuştur. Daha sonra kayıt yapmaya ve söz yazmaya başlamıştır.

İnternet ortamında yayınladıkları parçalar ile ciddi bir hayran kitlesine ulaşan Aga B, ilk dönemde sadece albümsüz olarak paylaşım yapmıştır. Daha sonrasında ise Sulh’ün katkıları ile AgaNerdesin isimli bandrolsüz albümünü rap severler ile buluşturmuştur.

2006 yılında Xir Gökdeniz’in de katkıları ile AgaB’sikopat adlı 2. solo albümün altına imzasını atmış, 2007 senesinde ise jusmusic Entertainment çatısı altında çalışmaya başlamış ve 3. albüm +Şan müzik severler ile buluşturulmuştur. 2011 yılında Funk’d up, Dj Suppa ve Ezhel ile VooDoo Records’u kurmuştur. Günümüzde bir çok organizasyon ve konser çalışmaları ile müzik kariyerini sürdürmektedir.

Aga B’nin Susamam parçasındaki şarkı sözleri neler?

#Faşizm

Ey! Faşizm ne mi?
En amiyane deyimiyle faka basacağız
Beynelmilel el birliğiyle
Tek bildiğiniz siz
Ve de pek çok kazanın asıl sebebi aşırı hırs
Bu hırs bi’ ebedi his
Evde eşine kız
Sokakta kriz
Fıss, tokakla köpeği
Cins ise değil de miks ise tabii
Akılsız, ey
Kendinden çalan hırsız
Polisten tırs, ey
Ol ister sistem
Hiç çiğ sığ birey
Bir neyin ne olduğunu
Bi’ de bizi bil
Biz façası pis de eli temiz bir nesiliz
Bu işin selesi siz de
Tekeri gidonu biz
Ey, e bi tabi biz de biz gibi bir nes’lin peşindeyiz
Ey, bu tek emelimiz saygı, tohum
Torun, ayna ol
Kaygı bol da yol
Ey, tam da bu
Ya boğul ya doğ
Tonla yanlışa, gırla doğru
Olsun torun, saygı tohum

Mozole Mirach(Miraç) olarak bilinen Harun Dinç Kimdir?

5 Ocak1987 Tekirdağ doğumlu Harun Dinç 2004 yılı Tekirdağ Namık Kemal Lisesi mezunu 2000 yılında hiphop kültür’üne graffiti sanatıyla başlayan Mozole Mirach.2003 yılında Rodosto Underground’ta Lendua ile beraber ilk amatör kayıtlarına başladı. Ardından Rap sayesinde tanıstigi Sitem Depresif ile beraber 2003 yılının sonlarinda ilk olusum temellerini attılar. Mozole Mirach 2004 2005 Araf albümünü cıkardıktan sonra underground’ta adını sıkça söz ettiren Sert ünsüzler albümünde raziel ve da poet ile beraber çalistilar.2005 Temmuz ayında Kuvvetmira Demo yarismasini kazanarak ekim ayında Kuvvetmira bünyesine katıldı. Bazı sorunlar nedeniyle 2006 yılında Kuvvetmira ailesi ile yollarını ayırmıştır.

Mozole Mirach’ın Susamam parçasındaki şarkı sözleri neler?

#Sokak

Yüzüne bakamam yüzüm düşer o yerlere
Ayakları çıplakken gözleri dalar düşlere
Başı önünde ama beden çıkıyor sefere
Yok mecal dizinde
Bak, her bi’ günü sürgüne
Kaçamıyo’ kovalıyo’ zalimler
Ele güne, ele bakıyor o gözler
Kodamanın parasını ateşe ver
Ve de koyduğumun egosunu bi’ yere ser
Sokağa bakanın adını değil
Yoksulumun, yetimimin adını ver
Zabıtaları seyyara değil
Gökdelenlere gönder

Derunî olarak bilinen Mert Şenel Kimdir?

Derunî, 1991 yılında Samsun’ da doğdu. Asıl ismi Mert ŞENEL’ dir. Küçük yaşlardan itibaren müzik ile iç içe olan Derunî, 2000 yılında Rap ile tanıştı. 2002 yılında evinde ilk parçasını kaydederek müziğe atıldı. kendini müzikte geliştiren Derunî, “Apostrof” adlı bir oluşumun içinde boy gösterdi. 2009 yılında “Hokus Pokus” adlı ilk intrumental albüm deneyimini yaşadı. bazı sebeplerden dolayı 2010 yılında “Apostrof” grubundan ayrılan Deruni, aynı yıl içinde Ensar Kaplan ile birlikte “Yok Oluşun Sebebi” adlı bir albüm yayınladı. “Yok Oluşun Sebebi” adlı albüm de gerek beat, gerekse müzik deneyimlerini ortaya koyarken kendine has tarzının peşinden giden ve müziği belli kalıplardan uzak tutan, vurucu beatleri ve derin sözleriyle kısa zamanda dinleyicinin ilgisini yakaladı. Şimdilerde ise müzik hayatına “Orion PRO” isimli grupla devam ediyor.

Mert Şenel’in Susamam parçasındaki şarkı sözleri neler?

Fırtınadan kopup giden dalların bi’ tanesiyim
Fazla yol almış ve yıpranmış
İçimde neler dönüp durur anlatsam tarifi yok
Bazen evsiz bi’ çocuğun hikayesiyim
Fırtınadan kopup giden dalların bi’ tanesiyim
Fazla yol almış ve yıpranmış
İçimde neler dönüp durur anlatsam tarifi yok
Bazen evsiz bi’ çocuğun hikayesiyim

Kamufle olarak bilinen Basri Fırat Bayraktar Kimdir?

Kamufle, asıl adıyla Basri Fırat Bayraktar, 1988 İstanbul Fatih doğumlu. Hiphop kültürüyle ilkokul çağında tanışan Kamufle uzun yıllar çeşitli basketbol ve futbol kulüplerinde profesyonel sporculuk yaptı. Üniversitede aldığı mobilya dekorasyon eğitiminin aksine, 2004 yılında ilk amatör kayıtlarını almaya başlayarak müzik kariyerine adım atan sanatç, kısa süre içinde başarılı bir ivme yakalayarak iyi bir dinleyici kitlesi yarattı.

Kırka yakın şehirde birçok hiphop jam, festival ve organizasyonlarda sahne alan Kamufle 2012 yılında Hiphoplife. PRO ve Pasaj Müzik ortaklığında ilk yasal albümü “Olumsuzluklar”ı dijital ortamda dinleyicilerine sunma imkanı buldu. Olumsuzluklar albümünün çıkışından hemen sonra ikinci yasal albümü “Hayale Daldım” için kolları sıvayan Kamufle, 2013 yılının son günlerinde başarılı şarkıcı Gökçe ile yaptığı “Sittin Sene” adlı parçayı single formatında yayınlayarak, müzik piyasasında adından sıkça söz ettirdi. Can Sarcan imzası taşıyan “Sittin Sene” klibi dinleyiciler tarafından oldukça beğenildi. Kamufle, bu başarısını Düzce Üniversitesi MESDA Ödülleri’nde aldığı “En İyi Single” ve “En İyi Düet” kategorisindeki ödüllerle süsledi. Üç yıllık bir emeğin ve çalışmanın sonunda Hiphoplife.PRO ve Pasaj Müzik etiketiyle raflarda yerini alan “Hayale Daldım” albümü Kamufle’nin ilk market albümü  özelliğini taşıyor. 11 parçadan oluşan albümde Kamufle’ue başarılı şarkıcı Gökçe, Aslı Güngör, Bilge Kösebalaban, Softa, Moral, Allame, Pit10, Sahtiyan, Sansar Salvo, Da Poet ve Patron eşlik ediyor. Albümün ikinci video klibi, çıkış parçası “Bir Yolunu Bul” isimli şarkıya Murat Joker yönetmenliğinde çekilen “Hayale Daldım” albümünün prodüksiyonu ise Da Poet’e ait. Ayrıca 2011 yılında Show Tv ekranlarında yayınlanan “Muck” adlı televizyon dizisinde Selim karakterini canlandırarak oyunculuk kariyerine adımını atan Kamufle, 2014 yılının son günlerinde Toyota’nın “Gerçek Kahramanlar” projesinde hem oyunculuk hem de reklam şarkısının hazırlanmasında boy gösterdi. 2018 Temmuz ayında Sony Music Türkiye etiketiyle “Beni Görmeden Ölme” şarkısı yayınlandı

Kamufle’nin Susamam parçasındaki şarkı sözleri neler?

#Trafik

Can pazarı, otobanlar can pazarı
365 günün riskli
Bitmiyo’ gamsız magandası
Öde kan parası
Bi’ kaza bayrama matem düşürür
Yürek dağlar acılar cabası
Bir sela çınlar kulaklarında
Hiç dinmez yarası
Trafik terörüne eşlik eder alkol, şiddet, hız tutkusu
25 yaşında yüz binlik arabaya binen gençlerin yok korkusu
Önce emniyet sonra hoşgörü
Sabır, selamet gerekiyor insan
Ufacık bir hata her şeyi karartır inan yok dönüşü

Bir Cevap Yazın