Rap şarkıcısı Fuat olarak bilinen Fuat Ergin Kimdir ?

Susamam parçasıyla tekrar gündeme gelen ve kim olduğu merak edilen Fuat olarak bilinen Fuat Ergin’in biyografisi ve susamam parçasındaki şarkı sözleri.

Fuat Ergin, 30 Ekim 1972, Berlin doğumlu. İlkokulu Berlin’de okuyan Fuat, 1984 yılında ailesiyle birlikte Türkiye’ye (Şile’ye) temelli dönüş yaptı. Şile’deki ortaokul ve lise yıllarında baba ve annesinin ardarda vefatıyla FUAT, kendine en iyi alternatif olarak Berlin’i seçti. (Baba RIP 86, Anne RIP 89). Türkiye’de beş yıl kaldıktan sonra (Berlin Duvarı’nın yıkılmasından bir ay sonra), Aralık1989’da Berlin’e geri döndü.

İlk rapini 1992 yılında İngilizce olarak yazdı ve bu yıllardan itibaren Berlin’deki hip hop party’lerde sahneye çıkmaya başladı. Aynı dönem Berlin’e konser vermeye gelen hip hop’un efsanevi isimleriyle Miks News dergisi için röportajlar yaptı. Mesela Nas, Beastie Boys, Fugees, Blade, Grave Diggaz, Booyaa Tribe, ONYX, Das EFX, Gangstarr’dan Guru, Goats ya da House of Pain…

Bu yıllarda ekmek parasını çeşitli işlerde çalışarak kazandı. Zamanla raplerini düşünme dili olan Türkçe yazmaya karar verdi ve ilk profesyonel kaydını 1995 yılında “HASSICKDIR?” adlı albümle yaptı. Bu albüm 1999 yılında kaset ve CD olarak yayınlandı.

FUAT, albümlerini hazırlarken bir yandan 1995 – 1996 yılları arasında Berlin HIP HOP Mobil için konserler ve RAP eğitimi verdi. 1997 – 1998’de Berlin Hip Hop Haus’ta RAP WORKSHOP’u yaptı. Bu rap workshop’ta 8 – 16 yaş grubu Alman ve Türk çocuklara rap dersleri verdi.

Almanya’da ROYALBUNKER’in 2000 yılının aralık ayında piyasaya sürdüğü M.O.R. (Masters Of Rap)- “NLP” adlı toplama albümde yer aldı ve çok geçmeden 17 Mart 2001’de “HASSICKDIR? II” albümünü yayınladı. 2002 yılında solo albümü “BONOBO 1 PANZER” ve FETTFLECK adlı toplama albümleri yayınlandı. 2003 yılında “HASSICKDIR? III” isimli albümünü çıkardı.

FUAT, ilk Almanya turnesine 1999 yılında Swollen Members, Kool Savaş, Souls of Mischief ve Uluslararası Turntablism Federasyonu Avrupa birincisi DJ Hype ile çıktı. Arsonists (New York), DJ Vadim (St. Petersburg), Del The Funky Homosapien (L.A. Oakland), Casual (L.A. Oakland), X Man (New York), C.V.E. (L.A.) gibi önemli isimlerle konserlere çıktı. 2001 yılında PROJEKT BLOWED’tan BUSDRIVER ve Los Angeles’lı C.V.E.’den RIDDLORE ile düetler yaptı.

2002 yılında tüm dünyada piyasaya sürülen Amerikalı efsanevi hip hop grubu Wu Tang Clan’ın beyni RZA’nın “The World According To RZA” albümünde yer aldı. Almanya’nın hemen her şehrinde; Türkiye, Avusturya, Hollanda, İsveç ve Kuzey Kıbrıs’ta bir çok konser verdi. 2003 – 2004 te, Berlin Theater Zerbrochene Fenster de tiyatroda oynadı. “36 Street” adlı oyun bu tarihler arasında 16 kez sahnelendi. 2004 yazında Berlin Kreuzberg Bizim E.V de yine 8 – 16 yaş grubu Türk öğrencilerle RAP workshop’u düzenledi. Karneval Der Kulturen de aynı öğrencileriyle konser verdi.

2003 yılında Killa Hakan ile “RAPÜSTAD” adlı düet albümünü çıkardı. 2004 yılının eylül ayında Türkiye’ye “geri geldi” ve kariyerini Türkiye’de devam ettirmeye başladı. 2005 yılının mayıs ayında “Her Ayın Elemanı”, 2009 Şubat ayında “Kalbüm” albümlerini yayınladı.

İstanbul Kültür Sanat Vakfı ile Minifest ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları’nın düzenlediği Çocuk Şenliği’nde çocuklara rap öğretileri yaptı. Mayıs 2010’da Sabancı Üniversitesi’nde Rap Workshop düzenledi.

Sanatçı Aslı Çavuşoğlu ile birlikte TRT’nin 1985 yılında kullanımını yasakladığı kelimelerle “191/205” adlı şarkı projesine imza attı. Çavuşoğlu’nun İstanbul ve Paris’te açılan sergilerinde yer alan “191/205” adlı parça plağa basıldı.

2010 İstanbul Moda Haftası/Istanbul Fashion Week kapsamında Bahar Korçan defilesinin müziklerini yaptı. “Dinle” ismini taşıyan defile TRT İstanbul Radyosu’nda gerçekleşti.

Fuat, 2012 yılında “Yüzleş” adlı parçasını internette yayınladı ve aynı şarkıya video klip çekti.

Fuat Ergin, 2012 Eylül ayında sanatçı Işıl Eğrikavuk’un “Dönüşüm Muhteşem Olacak” projesine davet edildi. Canlı televizyon show’u formatında hazırlanan sanat projesi için Eğrikavuk ve Josef E. Amado ile birlikte İstanbul’daki kentsel dönüşüme dair ‘Karar Bizim’ adlı şarkı hazırlandı. Şarkının performansı ‘Salt Beyoğlu’nda gerçekleştirildi.

Fuat, 2013 yılında sanatçı Halil Altındere’nin Sulukuleli rap grubu Tahribatı İsyan grubuyla yaptığı ‘Harikalar Dİyarı’ şarkısına katıldı. Bu parçaya çekilen video Avrupa’da birçok galeri ve müzede sergilendi. 

Fuat’ın Susamam parçasındaki şarkı sözleri neler?

#doğa

Cengiz Han zamanı akan nehirde
Elini yıkamanın bedeli ölümdü
Göç edip çürüdük
Çöp kusarak üç denize sıçan bi’ hale büründük
Egzoz gazı soluyan
Sağı solu belli olmayan
Mangala gitti maganda!
Orman yanar
Tabiatın gözleri kan ağlar
Kibir yaptı tavan
Fabrika bacası basar
Atom reaktörü, çöpü hasar
“Electro smoke” ile her an atakta
İnsan en büyük parazit
Gezegene bak lan!
Hayvan kadar olamadı beşer
Ortama uyamadı revize eden
Faturasını gelecek nesil öder
Kıyamet şur’da “mal” gibi izle!

Bir Cevap Yazın