Trabzon bölgesinde nesli tükenmekte olan safkan köpek türleri

Nesli tükenmekte olan hayvanlar denilince akla ilk olarak ayı veya balina gelir. Ancak, tehlikede olan bazı köpek ırkları da bulunmaktadır. Trabzon ve civarında yetişen ve nesli tükenmekte olan birbirinden güzel saf kan köpek ırkları ne yazık ki yeterince tanınmıyor. bu köpek ırkları hakkında daha fazlasını öğrenmek için yazımız.

Karedeniz’in Trabzon ili ve çevresine has köpek cinsleri çok fazla tanınmadığı için çok fazla yetiştirilmiyor. Başka cinslerle karışarak safkanlığını kaybeden ve giderek nesli tükenme noktasına gelen bu köpek cinslerinin tanıtılması ve koruma altına alınarak safkan olarak çoğaltılması gerekli.

Nesli tükenme noktasına gelen köpekler ve özellikleri

Karadeniz Dağ Köpeği

Trabzon yaylalarında çobanların can dostudur. Güçlü ve sağlam karakterlidir, ayı veya kurt gibi vahşi hayvanlara hiç tereddüt etmeden saldırabilir. Sahibine ve işine sadık, yabancılara karşı temkinli ve agresiftir. Koyu sarı, kahverengi, gri, boz ve siyah renklerde görülür. Geniş kafalı ve genellikle kara maskelidir. Uzun tüylü ve uzun burunludur. 85 cm omuz yüksekliği ve 70 kg ağırlığa kadar çıkabilir.

Zerdava (Kapı Köpeği)

Pitbull kadar inatçı ve serttir. Dengeli ve simetrik kare vücutları, dik ve hafif dışa eğimli kulakları, vücut üzerine uzanan kıvrık kuyrukları, kahverengi, ince ve sıkı dudakları, güçlü ayakları ve derin göğüsleri, dar, uzun ve güçlü kafaları vardır. Soğuğa dayanıklıdır; kahverengi-beyaz tüyleri sık ve çift katmanlıdır. Yaygın olarak kahverengi sırt ve karın, beyaz göğüs,  beyaz üzeri kahverengi benekli patileri olur. Koyu renkli yuvarlak gözleri ve samimi bakışları ile etkileyici bir köpektir. Orta büyüklüktedir; ortalama 45–50 cm ve 20–25 kg ağırlığındadır.  Vücutları fazla büyük olmadığı halde, pek geniş olmayan ağızları av için idealdir. Genellikle domuz avında kullanılır, ayrıca iyi bir bekçi köpeğidir. Aşırı zeki, meraklı, becerikli, pratik, cesur ve atılgandır.  Enerjisi yüksek, oyuncu bir ırktır. Sahibine sadıktır ve çocuklarla arası iyidir.

Tonya Finosu (Kobi)

Spitz tipi köpeklere benzer. Sadece beyaz renktedir, kıvrık kuyrukları vücut üzerine uzanır, dik kulaklıdır. Bazı bölgelerde “Kobi” olarak da adlandırılır. Sahibinin canlı ve cansız varlıklarını bekleme görevini başarıyla yerine getirir. Küçük olduğu için, genellikle havlayarak sahiplerini uyarır ve yabancıları uzaklaştırır. Enerjisi yüksek, oyuncu bir ırktır; çocuklara iyi anlaşır.

Bir Cevap Yazın