Türkiyede rafting yapılabilecek en iyi parkurlar.

Su sporlarına merak saran ve birazda heyecan olsun isteyenler için Türkiye’de rafting yapabilecekleri yerleri sizler için araştırdık. çeşitli zorluk seviyelerine göre etapları olan rafting parkurları nerelerde öğrenelim.

1. Çoruh Nehri, Artvin

Dünyanın en hızlı akan nehirleri arasında bulunan Çoruh Nehri, Türkiye’de rafting denildiğinde akla gelen ilk yerlerden biri. Her yıl binlerce kişinin bu deneyime ortak olduğu nehirde, amatör ve profesyoneller için 4 farklı etaptan oluşan 169 kilometrelik bir parkur bulunuyor.

2. Fırtına Deresi, Rize

57 kilometre uzunluğundaki Fırtına Deresi, Çamlıhemşin’den başlayan yaklaşık 22 kilometrelik rafting parkuru ile dikkat çekiyor. Derenin, 3 farklı zorluk derecesine sahip etapları, yaklaşık bir saatte tamamlanıyor. Mayıs ve haziran ayları arasında yoğun bir ziyaretçi trafiği olan bölge, çevresindeki büyüleyici doğayla da nefes kesiyor.

3. Köprüçay, Antalya

Antalya’nın Manavgat İlçesi’ne bağlı Taşağıl mahallesinde yer alan Köprüçay‘ın, yaklaşık 12 kilometre uzunluğundaki parkuru sayesinde çevredeki tarihi köprüleri farklı bir perspektiften görme imkanı da bulabilirsiniz. 3 zorluk dereceli Köprüçay’ın su sıcaklığı ise yaklaşık 9 derece civarında.

4. Dalaman Çayı, Muğla

Özellikle, bu deneyimi ilk kez yaşayacak olanlara tavsiye edilen Dalaman Çayı, zorluk seviyesine göre iki farklı parkura sahip. Marmaris ve Fethiye arasından süzülen 230 kilometrelik Dalaman Çayı, Ege’nin turizm bakımından en yoğun bölgesinde yer aldığı için turistlerden büyük ilgi görüyor.

5. Munzur Çayı, Tunceli

Özellikle mayıs ve ağustos ayları arasında yoğun talep gören Munzur Çayı, yaklaşık 20 kilometrelik parkurunda maceraperestleri ağırlıyor. Munzur Vadisi Milli Parkı’nda bulunan çay ve çevresi muhteşem doğasıyla da büyülüyor.

Bir Cevap Yazın