Uçağınız Geç Mi Kalktı? 3800TL’ye Kadar Tazminat Alabilirsiniz!

Uçakla seyahat çok hızlı olmasına karşın hava alanında uçuş süresinden daha fazla zaman harcamak zorunda kalabiliyoruz. Buna özellikle geç kalkan rötar yapan uçaklar en büyük sebep. Peki bu durum başınıza gelirse ne yapacaksınız? işte haklarınız.

Uçuşa gelen yolcular, AB uyum süreci çerçevesinde çıkarılan yönetmelikle, 1 Ocak 2012 tarihinden itibaren mağduriyetlerini hava yolu şirketlerinden tazmin etme hakkına kavuştu. ‘Hava yolu ile Seyahat Eden Yolcuların Haklarına Dair Yönetmelik’ ile yolculara, ‘gecikme, iptal veya rota değişikliklerinde bilet ücretlerinin belirli kısmını almaları, sefer gecikme ve iptallerinde de tazminat veya konaklama imkanı‘ sağlandı. Bu sebeple eğer uçuşunuzla ilgili iptal veya gecikmeler hava yolu şirketinden kaynaklanıyorsa, tazminat hakkınızın bulunduğunu unutmayın.

Uçağı Rötar Yapan Yolcunun Hakları Neler?

İlk olarak rötar süreniz ne olursa olsun hava yolu şirketi size acil durumunuz için iletişim sağlama imkanı vermeli telefon,faks yada mail atma olanağı sunmalıdır.

2-3 Saat arası uçuş gecikmelerinde hava yolu firması size içecek sunmak zorundadır.

3-5 Saat arası uçuş gecikmelerinde uçacağınız hava yolu firması içeceğin yanında zamana göre kahvaltı, öğlen yada akşam yemeği ikram etmek zorundadır.

5 Saat üzeri uçuş gecikmelerinde hava yolu şirketi sizin yine tüm yeme içme ihtiyacınızı karşılamakla yükümlüdür. Ayrıca aktarmalı bir uçuşunuz varsa ve aktarmayı kaçırdıysanız seyahatiniz gerçekleşmiş kısmının tüm masraflarını size en geç 7 gün içinde ödemelidir. Aktarmalı uçuşunuz iptal edildiği takdirde sizi en kısa sürede ücretsiz seyahatinizin başladığı şehre götürmekle yükümlüdür.

 8 Saat ve üzeri gecikmelerde ise hava yolu firması uçağınızın sağlıklı kalkıp sizi gideceğiniz hava alanına ulaştırana dek uygun bir otelde misafir etmeli, tüm konaklama ve transfer masraflarınızı karşılamalıdır. Ya da talep etmeniz halinde 7 gün içinde uçak bileti masrafınızı iade etmelidir.

Uçtuğunuz hava yolu firması, uçuş öncesi kontrol (check-in) işlemi sırasında, bu hakları içeren Türkçe ve İngilizce metni kontuvardan veya uçağın biniş kapısından istenebileceğine ilişkin duyuruyu asmak ve istem halinde de belirtilen noktalarda bu metni yolcuya vermekle yükümlüdür.

Compensair Many GEOs

Uçuşunuz İptal edilirse Haklarınız Neler?

Hava yolu firmalarının seferleri uçuşa minimum 2 hafta kala iptal etmeleri durumunda tazminat talep etme hakkınız yok, yani firmalar 2 haftaya kadar olan uçuşları iptal ettikleri takdirde bunu size bildirmişlerse tazminat ödeme sorumluluğundan kurtulmuş olurlar. Böyle durumlar da 2 şansınız var;

Bilet İadesi; Eğer paranızı geri almak isterseniz ödediğiniz ücreti hiçbir kesinti yapılmadan en geç 7 gün içerisinde iade etmek zorundalar.

Güzergâh veya Tarih Değişikliği; Biletinizi aldığınız güzergâh dâhilinde yapılacak olan uçuşlar iptal edilmişse aldığınız bileti herhangi bir güzergâh ile değiştirebilir veya farklı bir tarihe erteleyebilirsiniz. Yani İstanbul-Paris biletiniz iptal edilmişse, bunu hiçbir ek ücret ödemeden İstanbul-Amsterdam olarak değiştirebilirsiniz.

Hava yolu firması uçuşa 2 hafta ile 7 gün süre kala olağanüstü durumlar haricinde uçuş iptali gerçekleştirirse ve bu durumdan sizi haberdar etmemişlerse; Maksimum 2 saat önce kalkış ve yine maksimum 4 saat gecikme ile son varış noktanıza varabilmenizi sağlayacak alternatif bir güzergâh teklifinde bulunmadıkları takdirde size tazminat ödemek zorundadır.

Hava yolu firması uçuşa en az 7 gün süre kala olağanüstü durumlar haricinde uçuş iptali gerçekleştirirse ve bu durumdan sizi haberdar etmemişlerse; Maksimum 1 saat önce kalkış ve maksimum 2 saat gecikme ile son varış noktanıza varabilmenizi sağlayacak alternatif bir güzergâh teklifinde bulunmadıkları takdirde size tazminat ödemek zorundadır.

Tazminatınızı hesaplamak için aşağıdaki siteleri kullanabilirsiniz.
Compensair
AirHelp

Aynı Koltuğa Birden Fazla Bilet Satışında (Overbooking) Haklarınız Neler?

Fazla bilet satan hava yolu uçağa binemeyen biletli yolcuların uçabildikleri ana kadar her türlü sorunlarıyla ilgilenmek zorunda. Yönerge kurallarına göre yolcu isterse bir sonraki sefere transfer edilir, özel yolcu salonlarında ağırlanır. Bir gün sonra uçmayı kabul ederse otelde konaklatılır, ücretsiz bilet ve seyahat çekleri verilir. Eğer uçağa binemeyen yolcu acelesi olmayan birisi ise overbook’a takılmak bazen onlar için çok daha tercih edilebilir bir yöntem oluyor zira hem tazminat kazanıyor hem de gideceği noktaya bir sonraki uçuşla varıyor.

AirHelp Many GEO's

Avrupa’da fazla bilet satışı nedeniyle Denied Boarding yani uçağa binemeyen yolcuların hakları 261/2004 sayılı Tüzükle güvence altına alınmıştır.Kural, yolcunun AB ve aday ülkeler içindeki (Türkiyede Dahil) herhangi bir havalimanından kalkışı ve yine birlik üyesi herhangi bir ülkedeki havalimanına varışını kapsıyor. Havayolları, bu kurala göre uçaktan gönüllü olarak inmeyi kabul eden yolculara kısa mesafeli uçuşlar için en aza 250 Euro, uzun menzilli uçuşlar içinse en az 600 Euro tazminat ödemek durumunda. Eğer havayolu şirketi, kısa mesafeli uçuşlar için en fazla 3 saat içinde, uzun menzilli uçuşlar için de 4 saat içinde farklı bir alternatif sunarsa tazminat miktarı % 50 oranında düşüyor.

Tazminatınızı hesaplamak için aşağıdaki siteleri kullanabilirsiniz.
Compensair
AirHelp

Yolcu Aldığı Biletten Daha Alt Bir Hizmet Sınıfına Yerleştirilirse Hakları Neler?

Hava yolu firması 1500 Km ya da daha kısa uçuşlar için, bilet ücretleri arasında ki farkın iadesine ilave olarak bilet ücretinin % 30’unu yolcuya ödemek zorundadır.

Hava yolu firması 1500-3500 Km arası uçuşlar için, bilet ücretleri arasında ki farkın iadesine ilave olarak bilet ücretinin % 50’sini yolcuya ödemek zorundadır.

Hava yolu firması 3500 Km’den uzun mesafeli uçuşlar için, bilet ücretleri arasında ki farkın iadesine ilave olarak bilet ücretinin % 75’ini yolcuya ödemek zorundadır.

Tazminatınızı hesaplamak için aşağıdaki siteleri kullanabilirsiniz.
Compensair
AirHelp

Ne Kadar Tazminat Alabilirsiniz?

Haksız sebeplerden ve firmanın ihmallerinden kaynaklanan iptal ve rötar durumlarında; tüm iç hatlar uçuşları için standart 100 Euro, 1500 Km’den kısa olan dış hatlar uçuşlarında 250 Euro, 1500-3000 Km. arasında olan dış hatlar uçuşlarında 400 Euro ve 3500 Km’den daha uzun olan dış hatlar uçuşlarında ise 600 Euro karşılığı olan Türk Lirası miktarında tazminat talep etme hakkınız bulunuyor. Tazminat haricinde ayrıca hava yolu firmaları mağduriyetinizi gidermek adına; konaklamanızı, ulaşımınızı ve yeme-içme ihtiyacınızı da karşılamak zorunda. 

Compensair Many GEOs

Tazminat talebimi nasıl verebilirim?

3 Yıl öncesine kadar elinizde uçuşa ait belgeleri mevcut olan uçuş problemleriniz için Tazminatınızı hava yolu şirketiyle kendiniz iletişime geçerek, tazminat dilekçenizi direk gönderebilirsiniz. Ancak bilmeniz gereken şu ki, dilekçenizi kendiniz hazırlamanız vaktinizi alacaktır ve büyük çaba sarfetmeniz gerekebilir. Hava yolu şirketinden yanıt almamanızın veya olumsuz yanıt almanızın ihtimali de büyüktür. Vakanız mahkemeye erirse, tüm ücretleri sizin karşılamanız gerekecektir . Eğer bu yolu denemek isterseniz, sabırlı bir kişi olduğunuzdan ve yolcu haklarınızı iyi tanıdığınızdan emin olun çünkü çoğu hava yolu şirketleri size hakkettiğiniz tazminat bedelinin miktarından daha ucuz alternatif tekliflerde (ucuz uçak bileti kuponları, indirimler, belirli mağazalar için kredi kartları gibi) bulunacaktır.

Compensair

İkinci tazminat talebi yöntemi aracılar sayesinde gerçekleşir: Compensair gibi profesyonel aracılar yardımıyla tazminat talebinizin tüm işlemlerini – dilekçenin hazırlanması, hava yolu şirketiyle iletişim ve gereken tüm delillerin kontrolünü- Compensair’a aktarmış olursunuz. Compensair sizden komisyon ödemenizi istemez. .Tazminat talebiniz için Compensair yararlanırsanız, tüm işlemleri Compensair üstlenecektir ve sizden beklenenler sadece vekaletnmeyi online imzalamanız gibi küçük şeylerdir. Compensair’ın hizmetleri tamamen ücretsizdir, ancak vakanızın başarıyla sonuçlanıp tazminatı aldığınız halde, miktarın %25’i komisyon olarak tutulur.

Compensair sitesinden tazminatınızı Hesaplamak ve Başvuru için TIKLAYIN

AirHelp Many GEO's

AirHelp

Yine tazminat talebi yapabileceğiniz başka bir firma AirHelp. 2013 yılından beri yolcuların hak arayışına yardımcı olan AirHelp şu ana kadar 6 yıl boyunca 13 milyon yolcuya hava yolu haklarını açıklayarak tazminat talep etmelerine yardımcı oldu. 16 dilde küresel 700 kişilik kadrosuyla tüm dünyadaki yolculara yardımcı olan, havayolu yolcu hakları konusunda uzmanlaşmış Dünyanın en büyük avukat ekibiyle ve 30 ülkedeki hukuk firmaları ağındaki yerel görevlilerle, dünyanın her yerindeki hava yolcularına yardım etmek için organize olup, Havayolu şirketine karşı haklarınızı savunuyorlar. Compensair gibi tamamen ücretsiz destek sağlayan Airhelp sadece hakkınız olan tazminatı kazandığınızda %25 komisyon almaktadır.

AirHelp Sitesinden tazminatınızı hesaplamak ve Başvuru yapmak için TIKLAYIN!

One thought on “Uçağınız Geç Mi Kalktı? 3800TL’ye Kadar Tazminat Alabilirsiniz!

  • Eylül 27, 2019 tarihinde, saat 6:53 am
    Permalink

    uçaklar hep rötar yapıyor zaten böyle bir şey varsa hava yolu şirketlerinin tazminat ödemekten batar

    Yanıtla

Bir Cevap Yazın