VPN nedir? Ne için kullanılır? En iyi VPN Programları.

İnternette gezerken engellerle karşılaşanların ve kişisel bilgilerinin güvenliğinden endişe edenlerin derdine derman olan program VPN nedir? En iyi VPN programları Neler? işte cavabı…

Virtual Private Network (Sanal Özel Ağ) teriminin kısaltması olan VPN en temel anlamıyla internete başka bir IP adresi üzerinden bağlanmanızı sağlayan hizmettir. VPN, bağlantınızı güvenli hale getirir ve herhangi bir ağa bağlanırken sizin bağlantınızı şifreler ve kimliğinizin bulunamamasını sağlar. Aynı zamanda ülkenizdeki yasaklı sitelere, kısıtlanmış sitelere veya IP’lere yine VPN sayesinde bağlanabilirsiniz. Örneğin Youtube‘da ülkemizde gösterimi engellenmiş bir videoyu VPN sayesinde izleyebilirsiniz. Aynı zamanda VPN sistemi gönderdiğiniz, aldığınız tüm verileri kendisi şifrelediğinden 3. şahısların ne yaptığınızı görmesine izin vermeyen bir güvenlik sistemi olarak da kullanılabilir.

VPN hizmeti sağlayan uygulamalar-firmalar genel olarak size önce bir deneme süresi verir daha sonra bunu kesintisiz, limitsiz, hızlı bir hizmet şeklinde ve daha çok alternatifli olarak devam ettirmeniz için ücretli kullanıma geçmenizi tavsiye ederler. Tabii ki ücretsiz hizmet sunan yazılımlar mevcut ancak bağlandığınız sunucu muhtemelen kalitesiz düşük hızda bir bağlantıya sahip olacak ve farklı ülkelerden bağlantı sağladığı için PİNG sorunu yaşayabilmeniz olasıdır. Size tavsiye edeceğimiz ücretli ancak hızlı internet sağlayan bir VPN kullanırsanız aslında normal kullandığınız internetten daha mantıklı bir kullanım olacaktır. 

VPN Ne İçin Kullanılır ?

 1.)Kısıtlı ve Yasaklı Sitelere Giriş

Yurt dışında ücretsiz sunulan İnternet sitesi hizmetleri için bazı şirketler ülkeye özel kısıtlama getirebiliyor. Özellikle bu durumlarda insanlar VPN programlarını, hizmetlerine büyük ölçüde ihtiyaç duyuyor. VPN sizin IP adresinizi başka bir ülkede gibi göstererek ve verileri şifreleyerek gönderdiğinden herhangi bir yasaklama veya kısıtlamaya uğramadan bağlanmanızı sağlıyor.

2.) Torrentlerden ve Bulutlardan Dosya İndirmek

Oyun severlerin sıkça kullandığı torrent siteleri de bildiğiniz gibi ülkemizde yasaklanıyor. Bunun sebebi yapılan yasadışı dosya indirmeleridir. Siz yine de legal bir dosya indirirken, iyi bir VPN programı kullanmıyorsanız hızınızı yavaşlatabilir. Genelde ücretsiz olarak sunulan VPN programlarında karşılaşılan bu durumu yaşamamak için önereceğimiz VPN programları kullanmanız güvenliğiniz ve performans açısından iyi olacaktır.

3.)İş veya okul ağına ulaşmak

Uzaktan yapılan işlerin çoğunda güvenlik açısından şirketin size verdiği adreslere bağlantı yapılması istenir. Aynı şekilde okul ağının yönetimi içinde geçerli. VPN size şifrelenmiş bir bağlantı sağladığı için bunu kesinlikle VPN kullanarak yapmanız önemlidir.

4.)Her Türlü Gizlilik ve Güvenlik

İnternet kullanımınızda güvenlik önemli bir unsurdur. Özellikle banka bilgileriniz gibi önemli bilgilerinizin 3. şahısların eline geçmemesi için Güvendiğiniz ücretli VPN programlarını tercih edebilirsiniz. Bu programlar sayesinde verileriniz şifreleneceğinden kötü niyetli kişiler bilgilerinize kolayca erişemeyecektir, ancak bunu ücretsiz olarak sunan yazılımlara güvenirseniz tam tersi bir durumla karşılaşabilirsiniz. Çünkü VPN alt yapısı sağlamak yüksek maliyetli bir hizmet ve kimse sizden bir şey almadan bu hizmeti sunmaz. Yani korunuyorum diye düşünürken kendi ellerinizle önemli bilgilerinizi veriyor olabilirsiniz.

En İyi ve Güvenli VPN Yazılımları Neler?

Hide My.name

11 Yıldır hizmet veren HideMy.name tek paket içinde Windows, MacOS, Linux ve Mobil cihazlar için Ios ile Android için destek vermekte. 5 Farklı cihazda aynı anda kullanılabilmekte. Dünya genelinde 47 ülkedeki 71 şehirde bulunan 99 sunucudan hizmet veren HideMy.name‘in Türkiye’de de sunucuları mevcut, bu da kendinizi başka bir ülkede göstermeniz gerekmediğinde Türkiye sunucusu üzerinden hem güvenli bağlantı sağlayıp hemde en düşük Ping süresiyle hızlı bağlantı sağlamanız anlamına geliyor. 1 Yıldan fazla uzun süreli abonelik sahibi olanlara ise ekstradan kişisel IP imkanı sunan HideMy.name‘den çok düşük bir ihtimal ile memnun kalmaz iseniz 7 gün içinde para iadesi imkanı da sunuyor.

Ücretsiz deneme versiyonu için TIKLAYIN!

Hotspot Shield

Kendisi de ülkemizde engellemeye takılmış olan Hotspot Shield VPN uygulamasının asılında ne kadar başarılı bir iş yaptığının göstergesi olabilir bu. Google play‘da uygulama hala mevcut olsa da serverlara erişimi engellenen program şu an randımanlı olarak çalışmamakta ama bu onu en iyiler arasında göstermemize engel değil tabii ki.

NordVPN WW

NordVPN

C.Net ve PC.Net gibi Bilgisayar dünyasının önde haber portallarının editörleri tarafından “Editörün seçimi” olarak tavsiye edilen bir VPN programı olan NordVPN, kendine has Ultra yüksek Askeri düzey şifreleme hizmeti kullanmakta. Ayrıca NordVPN gelistirdiği CyberSec özelliği ile sizin güvenliğinizi ve gizliliğinizi bir sonraki seviye taşıyan gelişmiş bir güvenlik sistemidir. Türkçe desteği de olan NordVPN şüpheli web siteleri otomatik olarak engeller, böylece cihazınıza zararlı hiçbir tehlike bulaşmaz. Ayrıca, rahatsız edici reklamları engelleyerek internet gezinti hızınızı korur. Google‘ın politikalarından ötürü CyberSec‘i, Google Play Store‘dan indirenler NordVPN uygulamasında bu özelliği kullanarak reklamları engelleyemez. Ancak sizi yine de zararlı sitelerden korur. Sadece Android için sitesindeki özel aplikasyonu indirerek bu özelliği tam kullanabilirsiniz.

NordVPN’in Sitesine gitmek için TIKLAYIN!

60 Ülkede 5500 sunucu ile hizmet veren NordVPN‘in bu kadar çok ve hızlı sunucusunun olması sadece NordVPN‘de olan DoubleVPN özelliğini kullanıcılarına sunma imkanı sağlıyor.

Normalde, VPN‘e bağlandığınızda, internet trafiğiniz uzaktaki bir VPN sunucusundan geçer, burada IP adresiniz değişir ve internet üzerinden gönderdiğiniz ya da aldığınız veriler şifrelenir. Bu sistem sayesinde veriniz istenmeyen kişilere karşı korunur.

Double VPN sayesinde, çevrimiçi aktiviteniz bir yerine iki sunucu arkasında gizlenir. Bu işleme VPN sunucu zinciri adı verilir. Sistem şu şekilde işler:

  1. İnternet trafiğiniz VPN sunucusuna erişir ve şifrelenmiş bir şekilde çıkar.
  2. Şifrelenmiş trafik, ikinci VPN sunucusundan geçer ve bir kere daha şifrelenir.
  3. İstediğiniz internet hedefine güvenli ve gizli bir şekilde ulaşırsınız.

Kullandığınız cihaza uygun programı indirmek için sitesini ziyaret edin!

PureVPN

PureVPN WW

Kendini “Dünyanın EN HIZLI, EN GÜVENİLİR ve KOLAY VPN’i” olarak tanıtan PureVPN‘in gerçekten neden bunu cesurca söylediğini anlamak güç değil. VPN‘den geçecek verileri seçerek kişiselleştirme imkanı tanıyan PureVPN dünya genelinde 2000 sunucusuyla hizmet veriyor. Merkezi HongKong olan şirket hiçbir verinizi depolamıyor ve dolayısıyla sizin hakkınızda hiç bir veri paylaşımı olmadığından tam bir anonimlik sunuyor.Tek paketi 5 farklı cihazda kullanmanıza imkan veren PureVPN‘in 31 Gün gibi uzun bir para iade garantisi var. Bu kadar uzun süre para iade garantisi sunmaları hizmet kalitelerine güvenmelerinden ileri geliyor tabii ki.

Kullandığınız cihaza uygun programı indirmek için sitesini ziyaret edin!

Bir Cevap Yazın